García I Galíndez "Zły" Belascotenesa-Aparté (zmarł prawdopodobnie w 833 roku, a na pewo przed 858 rokiem) herb

Syn Galindo Velásquez Belascotenesa i Faquili N.

Hrabia Aragonii i Conflentu od 820 roku do 833 roku.

Poślubił (rozwiódł się w 838 roku) Matrona Aznar Galíndez de Aragón, córkę Aznar I Galindes Galíndez, hrabiego Aragonii i N.N. Poślubił w 838 roku Ennegonnes Íniguez Jimenez de Pamplona, córkę Íniga "Arista" Jimenez, króla Pamplony i Oneci Velasquez.

Wnuk Belasco, hrabiego Pampeluny który panował w latach 799-812, a także bratankiem Velasco Velasqueza, hrabiego Pampeluny przed 816 rokiem. Został teściem drugiego hrabiego aragońskiego Aznara Galíndeza I, którego pozbawił tronu.

Garcia swój przydomek zawdzięcza incydentowi, który wydarzył się przed rokiem 820. Jego szwagrowie, Centullo i Galindo I Aznárez zamknęli go w zamku dla żartu podczas zabawy na noc świętojańską. Gracia w odwecie zabił Centulla, a także porzucił swą żonę, Matronę. W 820 roku sprzymierzył się z Inigo Aristą, hrabią Pampeluny (późniejsza Nawarra), i z jego zbrojną pomocą pozbawił tronu frankijskiego lennika, a zarazem swego teścia. Sam został wasalem Inigo Aristy i poślubił jego córkę o nieznanym imieniu. Od 820 roku do 833 roku rządził Aragonią i Conflentem, natomiast wygnany Aznar Galindez I objął w posiadanie hrabstwo Cerdanyi i Urgell, nadane prawdopodobnie przez Franków. Zmarł lub zrezygnował z władzy w 833 roku.

Następcą Garcii został Galindo, jego syn, po którego śmierci Aragonię odzyskał szwagier Garcii, Galindo I Aznárez. Prawdopodobnie jego synem (z małżeństwa z Matroną) był też Velasco (zmarł po 843 roku), który został sprzymierzeńcem Abd ar-Rahmana II i być może przez jego zdradę Galindo utracił władzę.


Żródła:

Garcia I (hrabia Aragonii) w "WikipediA"


GARCÍA Galíndez "el Malo" w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


García, I conde de Aragón w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk