Garcia III "Tchórz, Drżący" Sánchez Jimenez (urodzony w 958 roku, zmarł po 8 grudnia 999 roku) herb

Syn Sancha II "Abarca" Garcés Jimenez, króla Nawarry, hrabiego Aragonii i Urraci Fernández de Castilla, regentki-współadczyni Aragonii, regentki Nawarry, córki Fernánda II González, hrabiego Kastylii.

Hrabia Aragonii jako Garcia III od grudnia 994 roku do po 8 grudnia 999 roku. Król Nawarry jako Garcia IV od grudnia 994 roku do po 8 grudnia 999 roku

W sierpniu 981 roku poślubił Jimenę [Ximenę] Fernández (urodzona około 970 roku, zmarła w 1035 roku), regentkę Nawarry i Aragonii, córkę Fernánda Bermúdez, hrabiego Cea i Elvira Diaz de Saldana, córki Diego Munoz.

Ożenił się z Jimeną Fernandez, z którą miał dwóch synów i dwie córki.

Próbował skończyć z uległością, którą zapoczątkował jego ojciec w stosunku do Kalifatu Kordowy, lecz wymagało to zbrojnego przeciwstawienia się Almanzorowi. W 996 roku był zmuszony szukać pokoju w Kordowie. W 997 roku, w czasie ekspedycji Pampeluńczyków na ziemie podległe Almanzorowi, Garcia zabił brata zarządcy prowincji, a Almanzor zemścił się zabijając w zamian pięćdziesięciu chrześcijan. Podczas bitwy pod Cerverą w 999 roku, Garcia zawarł sojusz z hrabią Sancho Garcią z Kastylii, Alfonsem V z Leonu oraz Garcią Gomezem z Carrión.


Żródła:

Garcia II w "WikipediA"


GARCÍA Sánchez de Navarra w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Garcia IV Sanchez w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk