Jan I "Myśliwy" Guilhemid-Sunifred z Urgel (urodzony w Perpignanie, Roussillon, 27 grudnia 1350 roku, zmarł pod Foixa, 19 maja 1396 roku) herb

Najstarszy syn Piotra IV "Ceremonialnego" Guilhemid-Sunifred z Urgel, króla Aragonii i Eleonory Robertyng-Capet-Bourgogne Portugalskiej, córki Alfonsa IV Robertyng-Capet-Bourgogne, króla Portugalii.

Król Aragonii, Sardynii i Korsyki, książę Aten, hrabia Barcelony i Cerdagne od 6 stycznia 1387 roku do 19 maja 1396 roku.

Tytulara: Z bożej łaski król Aragonii, Walencji, Majorki, Sardynii i Korsyki, hrabia Barcelony.

27 marca 1373 roku (per procura), 24 czerwca 1373 roku w Barcelonie (pro futuro) poślubił Martę Mérovingienne-de Lomagne-d'Armagnac (urodzona 18 luty 1347 roku, zmarła w Saragossie, 23 października 1378 roku), księżną de Girona i hrabinę de Cervera, córkę Jana I Mérovingienne-de Lomagne-d'Armagnac, hrabiego d'Armagnac, de Rodez, de Fézensac i Beatrix Robertyng-Capet-Bourbon, seniora de Charolais, córke Jean Robertyng-Capet-Bourbon, barona de Charolais. 2 lutego 1380 roku w Montpellier ożenił się z Jolantą (Violantę) de Montbéliard of Bar (urodzona w północnej Francji, około 1365 roku, zmarła w Barcelonie, 3 lipiec 1431 roku), córką Roberta I de Montbéliard, księcia Bar i Marii Robertyng-Capet-Valois, córki Jana II Robertyng-Capet-Valois, króla Francji.

Urodził się w Perpignanie, w prowincji Roussillon, a zmarł na skutek upadku z konia w czasie polowania w lasach pod Foixa (stąd jego przydomek).

Zawarł przymierze z Francją i wspierał papieża z Awinionu, Klemensa VII, w czasie schizmy zachodniej. Zawarł także przymierze z Kastylią, a w 1388 roku pokój z Nawarrą. W latach 1389-1390 Aragończycy pokonali armię hrabiego Armagnac, który chciał podbić królestwo Majorki. Atak ten nastąpił z Emporda na Geronę. Najeźdźcy zostali ostatecznie pokonani w roku 1390 przez infanta Marcina (brata i następcę Jana).

Podczas rządów Jana Aragonia musiała stawić czoło licznym rewoltom, np. na Sycylii i Sardynii, które to wyspy wyswobodziły się spod wpływów Aragonii. Jan pozostawił swój kraj na skraju katastrofy finansowej, spowodowanej licznymi wojnami.

Zmarł nie mając synów, tron przejął jego młodszy brat. Dzieciństwo przeżyły jedynie dwie córki Jana.


Żródła:

Jan I Myśliwy w "WikipediA"


Joao I, rei Aragao w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

14-11-2020