Joanna Guilhemid-Sunifred z Urgel (urodzona w Saragosie, [między 12 a 17] sierpnia 1375 roku, zmarła w Valencia, 13 września 1407 roku) herb

Córka Jana I "Myśliwego" Guilhemid-Sunifred z Urgel, króla Aragonii, Sardynii i Korsyki, księcia Aten, hrabiego Barcelony i Cerdagne i Marty Mérovingienne-de Lomagne-d'Armagnac, księżnej de Girona i hrabiny de Cervera, córki Jana I Mérovingienne-de Lomagne-d'Armagnac, hrabiego d'Armagnac, de Rodez i de Fézensac.

Pretendentka do tronu aragońskiego od 19 maja 1396 roku do września 1407 roku.

W Barcelonie, 24 marca 1392 roku (per procura), (pro futuro) 4 czerwca 1392 roku poślubiła Mathieu I de Comminges-Carcassonne-Foix-Castelbón (urodzony około 1361 roku, zmarł w Foix, w sierpniu 1398 roku), wicehrabiego de Bearn i de Castelbon, hrabiego de Foix, pretendent do tronu Aragonii.

Urodziła się w 1375 roku w Daroca jako drugim z piątki dzieci z pierwszego małżeństwa i jako córka króla Aragonii (w latach 1387-1396) Jana I "Myśliwego" i Marty d'Armagnac. Pięcioro rodzeństwa Joanny zmarło w dzieciństwie. Dorosłości dożyła jedynie jej przyrodnia siostra, Jolanta Aragońska. Jej matka zmarła w 1378 roku, przy porodzie kolejnego dziecka, Marty.

W 1392 roku Joanna poślubiła w Barcelonie hrabiego Foix Mateusza I. Z trwającego piętnaście lat małżeństwa para nie doczekała się potomstwa.

19 maja 1396 roku zmarł jej ojciec, król Aragonii Jan I w wypadku na polowaniu. Jego następcą został młodszy brat, Marcin I "Ludzki", jednak sycylijscy możni zatrzymali go na wyspie, do której rościł on sobie prawa za sprawą swej matki, Eleonory Sycylijskiej.

Pretensje do tronu podczas nieobecności nowego monarchy zgłaszała jego żona, Maria de Luna, która sprawowała zastępcze rządy do przybycia męża w 1397 roku. Joanna, jako najstarsze żyjące dziecko Jana I, zgłosiła swoje pretensje do tronu wraz z jej mężem, którzy podpierali swe roszczenie pierwszeństwem w dziedziczeniu tronu przez potomków zmarłego króla. Jeszcze w 1396 roku jej mąż najechał na Aragonię w celu zdobycia korony dla niej (i dla siebie), ale został pokonany przez hrabiego Urgel Piotra. Po powrocie do kraju Marcin I oparł się zbrojnej inwazji swej bratanicy. Również przyrodnia, młodsza siostra Joanny, Jolanta, usiłowała zdobyć panowanie z poparciem swej matki.

Hrabina Joanna zmarła bezpotomnie w Walencji we wrześniu 1407 roku. Pretensje do władzy nad Aragonią odziedziczyła po niej Jolanta Aragońska.


Żródła:

Infanta dona JUANA de Aragón w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Joanna Aragońska "Kobiety w polityce"


Joanna Aragońska w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

14-11-2020