Jolanta (Violanta) de Montbéliard of Bar (urodzona w północnej Francji, około 1365 roku, zmarła w Barcelonie, 3 lipiec 1431 roku) herb

Córka Roberta I de Montbéliard, księcia Bar i Marii Robertyng-Capet-Valois, córki Jana II "Dobrego" Robertyng-Capet-Valois, króla Francji.

Wicekrólowa Aragonii od 1388 roku do 1395 roku.

2 lutego 1380 roku w Montpellier poślubiła Jana I "Myśliwego" z Urgel-Cerdagne (Cerdana) (urodzony w Perpignanie, Roussillon, 27 grudnia 1350 roku, zmarł pod Foixa, 19 maja 1396 roku), króla Aragonii, Sardynii i Korsyki, księcia d'Athčnes, hrabiego Barcelony i Cerdagne.

Była jedenastym dzieckiem pary książęcej z Bar. W wieku 15 lat poślubiła infanta Aragonii, Jana, księcia Girony, dziedzica tronu Aragonii, stając Księżną Girona i hrabiną Cervera.

Violante dzierżył znaczną władzę administracyjną w imieniu męża. Król często był chory i królowa sprawowała władzę w jego imieniu. Zmieniła dwór aragoński w centrum kultury francuskiej, szczególnie sponsorując talenty prowansalskich trubadurów (poeta-muzyków).

Kłopoty rodzinne czasem były coraz wieksze, których dostarczał bart króla Jana I, Martin I Aragonii, król Sycylii. który nie zgodził się na poślubienie Sibili z Fortia - królowej-wdowy po śmierci Piotra IV. Małżeństwo mogło spowodować problemy dynastyczne i mogo zagrozić ich praw w linii sukcesji.

Sibila miał dwóch synów z Piotrem, ale oboje zmarli w wieku dziecięcym. Po śmierci Piotra IV, Sibila został umieszczona w areszcie domowym w Barcelonie, gdzie przebywała do końca swoich dni. Sibila był traktowany z szacunkiem, ale pod ścisłą obserwacją.

Po śmierci Jana w 1395 roku, Jolanta poświęciła się wychowaniu jedynego żyjącego dziecka, Yolandy, która odgrywała ważną rolę w stuletniej wojnie między Francją i Anglii. Yolanda, zgósiła prawa do Królestwa Aragonii, poślubiając Matthew de Foix, który w imieniu żony najechał na Aragonię. Mieli nadzieję obalenia króla Martina I, ale zostali pokonani i zostali zmuszeni do wyjazdu do Francji, gdzie Joanna zmarł bezdzietnie. Takie same prawa zgłosiła córka Jolanty, Yolanda i jej mąż, tytularny król Neapolu, Ludwik II d'Anjou.

Z małżeństwa z Janem I, urodziła:

Jaime (zmarł w 1388 roku), książę de Girona,

Violante d' Aragón, baronesa de Lunel, żona: Louis II d' Anjou, tytularnego króla Neapolu,

Fernando (zmarł w 1389 roku), książę de Girona, infant Aragonii,

Antonia (zmarł w 1392 roku), infant Aragonii,

Juan (zmarł w 1396 roku), infant Aragonii,

Leonor, infantka Aragonii,

Pedro (zmarł w 1394 roku), infant Aragonii, książę de Girona,

Juana, infantka Aragonii.

Jolanta zmarł w Barcelonie w 1431 rok, w wieku sześćdziesięciu sześciu lat. Została pochowana w St Maria de Poblet, w Tarragona.


Żródła:

Violant of Bar w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Jolanta de Bar "Kobiety w polityce"


Yolande la Jeune de Bar w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk