Sancho II Garcés "Abarca" Jimenez (urodzony około 935 roku, zmarł w grudniu 994 roku) herb

Syn Garcii II Sancheza Jimenez, króla Nawarry, hrabiego Aragonii i Andgregeto Galindez, hrabiny Aragonii, córki Galindo II Aznáreza Galindez, hrabiego Aragonii.

Król Nawarry od 22 luty 970 roku do grudnia 994 roku, hrabia Aragonii od 972 roku do grudnia 994 roku.

W 962 roku poślubił Urracę Fernández Lara de Castile (urodzona w 935 roku, zmarła w 1007 roku), regentkę-współwładczynię Aragonii, córkę Ferdynanda II Gonzáleza Lara, hrabiego Kastylii i Sanchy Jimenez z Pampeluny, córki Sancha I Garcés Jimenez, król Nawarry.

Dokładnie nie znane są przyczyny nadania pseudonimu i kiedy został nadany "Abarca". W dzisiejszy czasach często spotykamy ten pseudonim nadany Sancho II. Początkowo występował w statutach XII-XIII wiecznych. Historycy odkryli go, w dokumentach XII-XIII wiecznych. Wystepował w dokemnetach X-wiecznych, jednakże podejrzewa się, że są one fałszywe. Większość współczesnych badaczy uważa, że pseudonim Sancho otrzymał od specjalnego rodzaju sandałów i od czynności czyszczenia tradycyjnych baskijskich górali, choć niektórzy historycy sugerują, że może pseudonim pochodzi od słowa Basków "grube".

Historia General de Navarra sporządzona przez Jaime del Burgo mówi, że z okazji darowizny willi w Alastue króla Pampeluny dla klasztoru w San Juan de la Pena w roku 987, Sancho II nazwał siebie królem Nawarry - jest to pierwsze odnotowane użycie tego tytułu. W części źródeł pojawia się on jako pierwszy król Aragonii, a w innych jako trzeci król tego państwa.

W tym czasie królestwa Leónu i Nawarry oraz Hrabstwo Kastylii były związane więzami rodzinnymi, a król Nawarry wspierał młodego Ramiro II z Leonu.

Po śmierci Al-Hakama II w roku 976 i sukcesji jego syna Hiksema II, który był uczniem Almanzora, wizja przyszłości królestw katolickich stała się jeszcze gorsza. Wojska Almanzora pokonały chrześcijan pod Torrevicente, na południe od Sorii, a później wrociły zwycięsko do Taracuena, obok Osmy.

W roku 975 Sancho został pokonany przez Maurów pod San Esteban de Gormaz i w 981 roku pod Ruedą, dwanaście kilometrów od Tordesillas.

Ponieważ nie mógł pokonac Almanzora siłą, Sancho udał się do Kordowy jako ambasador swojego własnego królestwa, przywożąc zwycięskiemu Almanzorowi wiele podarków. Udało mu się zawrzec z nim pakt i zgodził się dać muzułmanowi swoją córkę jako żonę. Z tego związku urodził się Abd al-Rahman Sanchuelo, sukcesor Kalifatu Kordowy.

Sancho ożenił się z Urracą Fernandez z Kastylii w 962 roku, córką Ferdynanda Gonzales i Sanchy z Pampeluny. Przed małżeństwem z Sanchem II, Urraca była żoną z Ordonem III de Aza de Najera, Ordonem IV, z którym się rozwiodła.


Żródła:

Sancho II w "WikipediA"


Sancho Abarca II w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


SANCHO García "Abarca" de Navarra w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


SANCHO García "Abarca" de Navarra w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Sancho II Garcez "Abarca" w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

24-03-2021