Urraca Fernández Lara de Castile (urodzona w 935 roku, zmarła w 1007 roku) herb

Córka Fernánda II Gonzáleza, hrabiego Kastylii i Sanchy Jimenez z Pampeluny, córki Sancha I Garcés Jimenez, król Nawarry.

Regentka-współwładczyni Aragonii od grudnia 994 roku do 1004 roku, regentka Nawarry od 1004 roku do 1007 roku.

W 944 roku poślubiła (rozwiedzona w 956 roku) Ordona III Balthe ou Balte (urodzony około 926 roku, zmarł w Zamori, między 30 sierpnia a 13 listopada 956 roku), król Leónu. Poślubiła po 13 listopadzie 958 roku Ordona IV "Nikczemnego, Złego" Balthe ou Balte (urodzony około 926 roku, zmarł w Kordobie, w 962 roku), króla Leónu. W 962 roku poślubiła Sancha II Garcés "Abarca" Jimenez (urodzony około 935 roku, zmarł w grudniu 994 roku), króla Nawarry, hrabiego Aragonii.

Teść Urraki, ojciec Ordona III, król Ramir II, w walce o władzę, poparł jego młodszego brata, Sancho I "Grubego". W 956 roku Urraka została oddalona przez małżonka. W dwa lata po śmierci Ordono III, wyszła za mąż za kolejnego władcę Leónu, Ordono IV "Nikczemnego". Ten zmarł już w 962 roku. W tym samym roku trzecim mężem Urraki został królow Nawarry i hrabia Aragonii, Sancho II Garcés "Abarca".

Z pierwszego związku z Ordonem III pochodzi:

Ordon, który zginął w młodym wieku,

Teresa, zakonnica w klasztorze San Julian de Leon.

Z drugiego związku z Ordonem IV, para nie miała potomstwa.

Z trzeciego związku z Sancho II pochodzili:

García III Sanchez "Tchórz", król Nawarry,

Ramiro z Nawarry,

Gonzalo z Nawarry, regent Aragonii,

Abda (Urraka) "Baskijka" z Nawarry, żona Almanzora.

Larousse wspomina Urrakę Teresę z Nawarry, żone Ramira II, król Leónu, matkę Sancho I "Głupca".

Niektóre dokumenty wymieniają Gonzalo jako hrabiego Aragonii. Według nich rządził tam razem z matką jako regentką lub współwładczynią z woli ojca. Ich rządy trwały tam w latach 994-1004. W okresie 1004-1007 zasiadała wraz z synową Jimeną Fernández i miejscowymi biskupami w Radzie Regencyjnej rządzącej królestwem Nawarry w imieniu jej wnuka, Sancho III. Urraka po śmierci męża wstąpiła do klasztoru. Zmarła w 1007 roku.


Żródła:

Urraka Fernández "Kobiety w polityce"


URRACA Fernández w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Urraca Fernández w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Urraca Fernandez de Castilla w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk