WŁADCY BRETANII

DYNASTIA MERIADOC

KSIĄŻĘTA BRETANII

Conan książę Bretanii (żył około 450 roku)

Gratian książę Bretanii (żył około 480 roku)

Salomon I książę Bretanii (żył około 500 roku)

Aldroenus książę Bretanii (żył w 510 roku)

Bude I książę Bretanii od około 516 roku do 556 roku

Chanau I książę Bretanii (żył około 560 roku)

Macliau książę Bretanii (żył około 570 roku)

Cunomorus książę Bretanii (żył około 550 roku)

Teodoryk książę Bretanii (żył około 570 roku)

Hoël I książę Bretanii (żył w 570 roku)

Waroc książę Bretanii od około 577 roku do 593 roku

Chanau II książę Bretanii (żył w 590 roku)

Hoël II książę Bretanii (żył w 590 roku)

Alan I książę Bretanii (żył w 600 roku)

Hoël III książę Bretanii (żył w 610 roku)

Salomon II książę Bretanii od około 620 roku do 632 roku

Judicaël król Bretanii od 632 roku do 16 lub 17 grudnia między 647 a 652 rokiem (zmarł w 658 roku)

Alan II książę Bretanii (żył w 660 roku)

Cunobert książę Bretanii (żył w 680 roku)

Bude II książę Bretanii (żył w 700 roku)

Teodoryk II książę Bretanii (żył w 720 roku)

Romulus książę Bretanii (żył w 740 roku)

Daniel Redeye książę Bretanii (żył w 760 roku)

Arecstan książę Bretanii (żył w 780 roku)

Morvan książę Bretanii do 795 roku

DYNASTIA FRODALD

Jarnithin książę Bretanii od 795 roku do około 814 roku

KRÓLOWIE BRETANII

Morvan "Lez-Breizh" król Bretanii od około 814 roku do 818 roku

Wihomarc król Bretanii od 822 roku do 825 roku

Nominoë król Bretanii od 845 roku do między 8 czerwca a 22 sierpnia 851 roku

Erispoë król Bretanii od między 8 czerwca a 22 sierpnia 851 roku do między 2 a 12 listopada 857 roku

Salomon III król Bretanii od między 2 a 12 listopada 857 roku do 28 czerwca 874 roku

Pascueten król Bretanii od 28 czerwca 874 roku do 876 roku

Gurvand król Bretanii od 28 czerwca 874 roku do 876 roku

Judicaël król Bretanii od 876 roku do między 1 sierpnia a 8 listopada 888 roku

Alain I "le Grand" król Bretanii od 876 roku do 907 roku

KSIĄŻĘTA BRETANII

Gourmaëlon de Cornouaille książę Bretanii od 907 roku do 913 lub 914 roku

Félécana "Les Vikings" książę Bretanii od 913 roku do 29 września 931 roku

Rögnvaldr "Les Vikings" de Nantes książę Bretanii od 913 roku do 919 roku

Guillaume I de Normandie książę Bretanii od 931 roku do 936 roku

DYNASTIA DE NANTES

Alan II "Barbetorte" książę Bretanii od 936 roku do 952 roku

Drogon I książę Bretanii od 952 roku do 958 roku

Thibaud I "le Tricheur" de Blois regent Bretanii od 952 roku do 958 roku

Foulques II "le Bon" d'Anjou regent Bretanii od 952 roku do 958 roku

Hoël I książę Bretanii od 958 roku do 981 roku

Foulques II "le Bon" d'Anjou regent Bretanii od 958 roku do 960 roku

Guérech I książę Bretanii od 981 roku do 988 roku

Alain III książę Bretanii od 988 roku do 990 roku

DYNASTIA RENNES (DE BAYEUX)

Conan I "le Tort" książę Bretanii od 28 lipca 990 roku do 27 czerwca 992 roku

Godfryd I książe Bretanii od 27 czerwca 992 roku do 20 listopada 1008 roku

Ermengarda d'Anjou regentka Bretanii od 27 czerwca 992 roku do 994 roku

Alain III "Ruibriez" książę Bretanii od 20 listopada 1008 roku do 1 październik 1040 roku

Havoise de Normandie regentka Bretanii od 20 listopada 1008 roku do 1026 roku

Eudon I koregent Bretanii od 20 listopada 1008 roku do 1034 roku, książę-regent Bretanii od 1 październik 1040 roku do 1057 roku

Conan II książę Bretanii od 1 październik 1040 roku do 11 grudnia 1066 roku

Havoise księżna Bretanii od 11 grudnia 1066 roku do 19 sierpnia 1072 roku

DYNASTIA CORNOUAILLE-FERGENT

Hoël II książę de iure uxoris Bretanii od 11 grudnia 1066 roku do 19 sierpnia 1072 roku, książę-regent Bretanii od 19 sierpnia 1072 roku do około 13 kwietnia 1084 roku

Alain IV "Fergent" książę Bretanii od około 13 kwietnia 1084 roku do 1112 roku

Ermengarda Plantagenet (Gâtinais-Anjou) Andegaweńska regentka Bretanii od 1096 roku do 1101 roku

Conan III "le Gros" książę Bretanii od 1112 roku do 17 września 1148 roku

Berthe księżna Bretanii od 17 września 1148 roku do między 1158 a 1164 rokiem, regentka Bretanii od 1156 roku do między 1158 a 1164 rokiem

DYNASTIA PORHOËT

Eudon II de Porhoët książę de iure uxoris i regent Bretanii od 17 września 1148 roku do między 1158 a 1164 rokiem

DYNASTIA CORNOUAILLE-FERGENT

Hoël III koregent Bretani od 1116 roku do 17 września 1148 roku, książę-pretendent do tronu Bretanii od 17 września 1148 roku do 1156 roku

DYNASTIA PENTHIÉVRE

Conan IV "le Petit" książę Bretanii od między 1158 a 1164 rokiem do 1166 roku

Constance de Richemont księżna Bretanii od 1166 roku do września 1201 roku

Henry II Plantagenęt regent Bretanii od 1166 roku do 1181 roku

DYNASTIA BLONDEVILLE

Ranulf III de Blondeville książę de iure uxoris Bretanii od 3 lutego 1188 roku do 1199 roku

DYNASTIA PLANTAGENÊT

Godfryd II Plantagenet książę de iure uxoris Bretanii od 1181 roku do 19 sierpnia 1186 roku

Artur I książę Bretanii od 1187 roku (faktycznie od września 1201 roku) do 3 kwietnia 1203 roku

DYNASTIA THOUARS

Guy de Thouars książę de iure uxoris Bretanii od października 1199 roku do sierpnia, albo też 3, 4 lub 5 września 1201 roku, regent Bretanii od sierpnia, albo też 3, 4 lub 5 września 1201 roku 1201 roku do 13 kwietnia 1213 roku

Alix de Thouars księżna Bretanii od 3 kwietnia 1203 roku do 21 października 1221 roku

Eleonora księżna-pretendentka do tronu Bretanii od 3 kwietnia 1203 roku do 1228 roku

DYNASTIA ROBERTYNG-CAPET-DREUX

Pierre I "Mauclerc" książę de iure uxoris Bretanii od 13 kwietnia 1213 roku do 21 października 1221 roku, hrabia Bretanii od marca 1213 roku do 13 kwietnia 1213 roku, regent Bretanii od 13 kwietnia 1213 roku do 1237 roku [baillister księstwa Bretanii od 13 kwietnia 1213 roku do 1237 roku]

Jean I "le Roux" książę Bretanii od 21 października 1221 roku do 8 października 1286 roku

Jean II książę Bretanii od 8 października 1286 roku do 18 listopada 1305 roku

Artur II książę Bretanii od 18 listopada 1305 roku do 27 sierpnia 1312 roku

Jean III "le Bon" książę Bretanii od 27 sierpnia 1312 roku do 30 kwietnia 1341 roku

WOJNA O SUKCESJE 1341-1365

DYNASTIA CHÂTILLON

Charles de Châtillon-sur-Marne książę-pretendent do tronu Bretanii od 30 kwietnia 1341 roku do 29 września 1364 roku

Robert VIII Bertrand angielski kapitan-porucznik Bretanii w listopadzie 1341 roku do marca 1344 roku

Sir Thomas Dagworth angielski kapitan-porucznik Bretanii w 1346 roku

William de Bohun angielski kapitan-porucznik Bretanii od 20 lipca 1342 roku do 2 kwietnia 1343 roku i od 24 kwietnia 1345 roku do 10 stycznia 1347 roku

Jean Avenel angielski kapitan-porucznik Bretanii około 1352 roku

Thomas Holland angielski kapitan-porucznik Bretanii w 1354 roku do 1356 roku i od 1359 roku do 28 grudnia 1360 roku

Henri "de Grosmont" angielski gubernator Bretanii od 1356 roku do 1358 roku

Jean de Montfort angielski gubernator Bretanii od 1356 roku do 1358 roku

Robert de Herle angielski gubernator Bretanii od 1358 roku do 1359 roku

Jean de Buckingham angielski gubernator Bretanii od 1358 roku do 1359 roku

DYNASTIA ROBERTYNG-CAPET-DREUX-MONTFORT-PENTHIEVRE

Jeanne "la Flamme" de Penthievre księżna Bretanii (zakwestionowany suo iure) od 30 kwietnia 1341 roku do 12 kwietnia 1365 roku, księżna-pretendentka do tronu Bretanii od 12 kwietnia 1365 roku do 10 września 1384 roku

William de Latimer gubernator Bretanii od 1368 roku do 1370 roku

DYNASTIA ROBERTYNG-CAPET-DREUX

Jean IV de Montfort książę-pretendent do tronu Bretanii od 30 kwietnia 1341 roku do 16 września 1345 roku

Jeanne I de Flandre politycznie wpływowa księżna Bretanii od 30 kwietnia 1341 roku do 16 września 1345 roku

Jean V "le Conquéreur" książę-pretendent do tronu Bretanii od 1357 roku do 1364 roku, książę Bretanii od 12 kwietnia 1365 roku do 1 listopada 1399 roku

Louis I d'Anjou generał-porucznik Bretanii od 28 kwietnia 1373 roku do 18 grudnia 1373 roku

Edmond de Langley kapitan-porucznik Bretanii od 1374 roku do września 1375 roku

Guy XII de Montmorency-Laval generał-porucznik Bretanii od 9 czerwca 1382 roku do 14 stycznia 1404 roku

Jean VI "le Sage" książę Bretanii od 1 listopada 1399 rou do 29 sierpnia 1442 roku

Jeanne de Navarre regentka Bretanii od 1 listopada 1399 roku do 19 października 1402 roku

Philip II de Bourgogne regent Bretanii od 19 października 1402 roku do 14 stycznia 1404 roku

Guy XII de Montmorency-Laval wiceregent Bretanii od 19 października 1402 roku do 14 stycznia 1404 roku

Jeanne de Valois regentka Bretanii od lutego 1420 roku do 5 lipca 1420 roku

Alain VIII de Rohanu gubernator Bratanii od lutego 1420 roku do 25 lipca 1429 roku

DYNASTIA BLOIS

Olivier de Blois-Châtillon książę-pretendent do tronu Bretanii od lutego 1420 roku do 5 lipca 1420 roku

DYNASTIA ROBERTYNG-CAPET-DREUX

François I "le Bien-Aimé" książę Bretanii od 29 sierpnia 1442 roku do 19 lipca 1450 roku

Pierre de Montfort generał-porucznik Brtani od 1447 roku do 4 września 1449 roku

Pierre II "le Simple" książę Bretanii od 19 lipca 1450 roku do 22 września 1457 roku

Artur III "le Justicier, le Connétable de Richemont" książę Bretanii od 22 września 1457 roku do 26 grudnia 1458 roku

François II książę Bretanii od 26 grudnia 1458 roku do 9 września 1488 roku

Guy XIV de Montfort-Laval generał-porucznik Bretanii od 24 maja 1472 roku do 1472 roku

DYNASTIA ROBERTYNG-CAPET-VALOIS

Charles VIII de France książę-pretendent do tronu Bretanii we wrześniu 1488 roku

DYNASTIA ROHAN

Jean II de Rohan książę-pretendent do tronu Bretanii od 9 września 1488 roku do 11 października 1492 roku, generał-porucznik Bretanii od 9 grudnia 1492 roku do 1 kwietnia 1516 roku

DYNASTIA CHALON

Jean IV de Châlons-Arlay książę-pretendent do tronu Bretanii od 9 września 1488 roku do 6 grudnia 1491 roku, gubernator Bretanii od 1490 roku do 6 grudnia 1491 roku, namiestnik i generał-porucznik Bretanii od 6 grudnia 1491 roku do 25 kwietnia 1502 roku

DYNASTIA ROBERTYNG-CAPET-DREUX

Anna księżna Bretanii od 9 września 1488 roku do 9 stycznia 1514 roku

DYNASTIA ROBERTYNG-CAPET-VALOIS

Charles VIII de France książę de iure uxoris Brytanii od 6 grudnia 1491 roku do 7 kwietnia 1498 roku

Louis XII de France książę de iure uxoris Bretanii od 8 stycznia 1499 roku do 9 stycznia 1514 roku

Claude de France księżna Bretanii od 9 stycznia 1514 roku do 20 lipca 1524 roku

DYNASTIA ROBERTYNG-CAPET-VALOIS-ANGOULĘME

François III de France książę de iure uxoris Brytanii od 18 maja 1514 roku do 20 lipca 1524 roku

François IV książę Bretanii od 20 lipca 1524 roku do 10 sierpnia 1536 roku

Charles d'Alençon gubernator Bretanii od przed 1525 rokiem do 1525 roku

Guy XVI de Montfort-Laval gubernator Bretanii i generał-porucznik od kwietnia 1525 roku do 20 maja 1531 roku

Jean de Montfort-Laval-Châteaubriant gubernator Bretanii od 9 czerwca 1531 roku do 11 lutego 1542 roku

Henry I de France książę Bretanii od 10 sierpnia 1536 roku do 10 lipca 1559 roku

Jean IV de Brosse de Boussac dit de Bretagne gubernator Bretanii od 25 lutego 1542 roku do 31 stycznia 1565 roku

François V de France książę Bretanii od 16 stycznia 1544 roku do 5 grudnia 1560 roku (faktycznie do 10 lipca 1559 roku)

Charles I de France książę Bretanii od 5 grudnia 1560 roku do 30 maja 1574 roku

Sébastien de Luxembourg gubernator Bretanii od 31 stycznia 1565 roku do 19 listopada 1569 roku

Ludwik II de Bourbon-Vendôme gubernator Bretanii od listopada 1569 roku do 23 grudnia 1572 roku

Henry II de France książę Bretanii od 30 maja 1574 roku do 2 sierpnia 1589 roku

Henry de Bourbon gubernator Bretanii od 27 marca 1575 roku do 1582 roku

Philippe Emmanuel de Lorraine gubernator Bretanii od 5 września 1582 roku do 18 kwietnia 1589 roku, książę-pretendent do tronu Bretanii od 18 kwietnia 1589 roku do 20 marca 1598 roku

DYNASTIA HABSBURGÓW

Isabelle Clara księżna-pretendentka do tronu Księstwa Bretanii od 1590 roku do 13 września 1598 roku

Henry de Bourbon gubernator Bretanii od 24 kwietnia 1589 roku do kwietnia 1598 roku

Cezary de Bourbon gubernator Bretanii od 1598 roku do 1620 roku

DYNASTIA SABAUDZKA (SAVOIA)

Victor-Amédée I książę Bretanii od 1 grudnia 1633 roku do 7 października 1637 roku

DYNASTIA ROBERTYNG-CAPET-BOURBON-VENDOME

Henry III "Wielki" książę Bretanii od 2 sierpnia 1589 roku do 14 maja 1610 roku

Loius II książę Bretanii od 14 maja 1610 roku do 14 maja 1643 roku

Pons de Lauzieres de Cardaillac gubernator Bretanii od 23 czerwca 1626 roku do 1 listopada 1627 roku

Charles II de La Porte generał-porucznik Bretanii od 2 marca 1632 roku do 8 lutego 1664 roku

Armand-Charles de La Porte-Mazarini gubernator Bretanii od 12 grudnia 1642 roku do 11 marca 1661 roku

Loius III książę Bretanii od 14 maja 1643 roku do 1 września 1715 roku

Charles d'Albert d'Ailly gubernator Bretanii od 18 stycznia 1658 roku do marca 1695 roku

Louis Alexandre de Bourbon gubernator Bretanii od 26 marca 1695 roku do 2 grudnia 1736 roku

Loius VI książę Bretanii od 1 września 1715 roku do 10 maja 1774 roku

Louis de Bourbon gubernator Bretanii od 31 grudnia 1736 roku do 1 marca 1744 roku

Louis Jean Marie de Bourbon de Penthievre gubernator Bretanii od 1 marca 1744 roku do 1 stycznia 1791 roku

Loius VII książę Bretanii od 10 maja 1774 roku do 10 sierpnia 1792 roku

Loius VIII książę Bretanii od 21 stycznia 1793 roku do 8 czerwca 1795 roku

Loius IX książę Bretanii od 8 czerwca 1795 roku do 20 marca 1815 roku i od 22 czerwca 1815 roku do 16 września 1824 roku

Charles X książę Bretanii od 16 września 1824 roku do 6 listopada 1836 roku

TYTUŁ DYNASTYCZNY

Loius IV książę Bretanii od 25 czerwca 1704 roku do 13 kwietnia 1705 roku

Loius V książę Bretanii od 8 stycznia 1707 roku do 8 marca 1712 roku

TYTUŁ ARYSTOKRATYCZNY

François de Borbón y Martínez-Bordiú tytularny książę Bretanii od 13 października 1973 roku do 7 lutego 1984 roku

TYTUŁ GRZECZNOŚCIOWY

Gonzalve de Bourbon tytualrny książę Bretanii od 25 listopada 1950 roku do 21 września 1972 roku

SPIS HOME