Alfred Henrich Freiherr von Kraus (urodzony w Pardubicach, 7 kwietnia 1824 roku, zmarł w Wiedniu, 28 lutego 1909 roku)

Syn Moises Kraus i Johanna Schwarz.

Administrator Czech od 8 czerwca 1881 roku do 2 kwietnia 1882 roku, gubernator generalny Czech od 2 kwietnia 1882 roku do 1889 roku.

Urodził się w żydowskiej rodzinie w Pardubicach w Czechach, skąd w wieku trzynstau lat wyjechał z rodzina i osiadł w Pradze, i gdzie uczęszczał najpierw do gimnazjum, a następnie studia prawnicze na uniwersytecie. W 1849 roku został zatrudniony we Włoszech w austriackim wymiarze wojskowej sprawiedliwości. Felice Orsini napisał, że Kraus był Żydem i konwertytą po przejsciu na prawosławie po rozpoczęciu kariery wojskowej. Historyk Alessandro Luzio, który spotkał sie z Krausem w Wiedniu na początku XX wieku, nazwał go "małym inżynierem procesowym" zwlczajacych patriotów włoskich.

Kraus był nieprzekupny porucznikiem. W rzeczywistości, w lutym 1852 roku został przeniesiony do Mediolanu jako audytor i zastępca kapitana Carla von Pichler Deeben. Jego przyjazd został przyjety pozytywnie przez miejscowych liberałów. Plotka głosiła że nowy zastepca kapitana był "bardziej ludzki niż poprzedni". Jego badania i przesłuchania doprowadziły do śmierci większości oskarżonych patriotów. Historyk Carlo Tivaroni opisuje Kraus'a, w tamtych czasach, jako "młody człowiek z bladej twarzy i oczu, zatopionego w guardatura żywy, piekielnym uśmiechem, teraz miodopłynny teraz sarkastyczny, teraz groźny".

Gazeta mediolańska "Journal of Milan" poinformowała opinie publiczna, iz Kraus został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi przez kapitana Carla von Pichler Deeben "w uznaniu gorliwości i roztropności w wyjaśnieniu zbrodniczych planów i doprowadzenia winnych do procesu za zdradę stanu w Mantui".

W 1854 roku, po zamordowaniu Karola III w Parmie i próbie wybuchu buntu przez Mazziniego, Alfred von Kraus był odpowiedzialny za dochodzenia sądowe, które doprowadziły do wyroku śmierci kilku patriotów.

Przez wiele lat był związany z dworem cesarskim wojskowej, działając jako wiceprezes od 1869 do 1880 roku. Za wierną służbę otrzymał od cesarza Franciszka Józefa I tytuł barona i rycerza trzeciej klasy wraz z "Orderem Żelaznej Korony", oraz w kwietniu 1881 roku prezesurę Sądu Najwyższego Wojennego w Wiedniu. Ponadto w 1882 roku otrzymał urząd gubernatora generalnego Królestwa Czechach, który pełnił do 1889 roku i tytuł tajnego radcy. W 1896 roku w randze generała porucznika został przeniesiony do rezerwy.

Zmarł w Wiedniu w 1909 roku .


Żródła:

Alfred von Kraus w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Heinrich (later Baron Alfred von) Kraus w "Geni" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


KRAUS, ALFRED, BARON VON w "JewishEncyclopedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

21-07-2020