Francesca Anne Dolores Thyssen-Bornemisza de Kászon et Impérfalva (urodzona w Lausanne, 7 czerwca 1958 roku) herb

Córka Hansa Heinricha Ágost Gábor Tasso, Freiherr Thyssen-Bornemisza de Kászon i Fiony Frances Elaine Campbell-Walter, córki Keith McNeill Campbell-Walter, kontradmirała Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii.

Poślubiła w Mariazell, 31 stycznia 1993 roku (religiny), w Salzburgu 6 lutego 1993 toku (cywilny) (od 2003 roku w separacji, rozwód w 2017 roku) Karla Thomasa Habsburg-Lotaryński (Habsburg-Baudemont-Vaudemont) (urodzony w Starnberg, 11 stycznia 1961 roku)

Urodziła się jako Francesca Anne Dolores Freiin Thyssen-Bornemisza de Kászon et Impérfalva w Lozannie, córka barona Hansa Heinricha Thyssen-Bornemisza i jego trzeciej żony, modelki Fiony Frances Elaine Campbell-Walter.

Uczyła się w Institut Le Rosey - szkoła z internatem w Rolle w Szwajcarii, a w wieku osiemnastu lat uczęszczała do Szkoły Sztuki św. Marcina w Londynie, ale po dwóch latach zrezygnowała ze szkoły.

Po ukończeniu college'u pracowała jako aktorka, piosenkarka i modelka. Jej imprezowy styl życia w Londynie w latach 80-tych doprowadził iż otrzymała reputację łatwej dziewczyny. Przez dziesięć lat po tym, jak opuściła college Saint Martin, mieszkała w Anglii, Nowym Jorku i Los Angeles, zanim przeniosła się do Lugano, aby zostać kustoszem kolekcji sztuki swojego ojca.

Już jako małżonka Karola Habsburga odwiedziła Chorwację podczas wojny domowej (trwająca w latach 1991-1995), aby pomóc chronić dziedzictwo i dzieła sztuki Chorwacji oraz pomóc w odbudowie kościołów i obrazów zniszczonych podczas walk. Regularnie brała udział w biennale, zamawiając nowe dzieła sztuki współczesnej za pośrednictwem fundacji Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, którą założyła w 2002 roku w Wiedniu w Austrii i stworzyła własną kolekcję dzieł sztuki z ponad czterystoma sztukami współczesnego wideo i sztuki cyfrowej. Wystąpiła także jako królowa Marie-Henriette w produkcji "Kronprinz Rudolf" w 2006 roku, wyreżyserowanej przez Roberta Dornhelma.

Od 2012 roku ma nową przestrzeń wystawienniczą w Wiedniu, a dokładniej w parku publicznym o nazwie Augarten, który zmieniono na Thyssen-Bornemisza Art Contemporary - Augarten. Dwa razy w roku wystawia prace z kolekcji na wystawach tematycznych. Fundacja organizuje również wystawy swojej kolekcji na całym świecie. Ostatnio skrytykowała swoją macochę Carmen Cerverę za zarządzanie tym muzeum w Thyssen-Bornemisza w Madrycie po sprzedaży obrazu Johna Constable'a "The Lock".

Francesca poślubiła spadkobiercę dynastii Habsburgów, Karla von Habsburga, syna Otto von Habsburga w 1993 roku, z którym ma troje dzieci:

Eleonore of Austria (urodzona 28 lutego 1994 roku), żona: Jérôme D'Ambrosio (urodzony 27 grudnia 1985 roku), belgijskiego kierowcy wyścigowego, dyrektora ds. Sportów motorowych i dyrektora ds. Rozwoju kierowców w Mercedes-AMG Petronas F1 Team,

Ferdinand Zvonimir of Austria (urodzony 21 czerwca 1997 roku), austriacki kierowca wyścigowy i następca tronu rodu Habsburgów,

Gloria of Austria (urodzona 15 października 1999 roku).

Jej teść zmienił przepisy dotyczącej sukcesji, aby uznać małżeństwo (a także małżeństwa niektórych ich krewnych) za dynastyczne, ponieważ wcześniej małżeństwo Habsburgaów było uznawane za równorzędne tylko w przypadku zawarcia umowy z członkiem królewskiego rodu starych domów szlacheckich. Po ślubie para zamieszkała w Salzburgu.

Po dziesięciu latach małżeństwa, w 2003 roku są formalnie w separacji, ale rozwiedli się dopiero w 2017 roku. Biorąc pod uwagę seperację Karla i Francesci, siostra Karla, arcyksiężna Gabriella, przejęła od czasu śmierci ich matki Reginy w 2010 roku tytuł Wielkiej Mistrzyni Zakonu Gwiezdnego Krzyża, którą Francesca normalnie by przyjęłaby.

W toku spraw związanych z seperacja, w tym samym czasie zmarł ojciec Francesci. Baron mając za sobą pięć małżeństw, zapewnił ożywioną bitwę prawną o swoją wspaniałą posiadłość, która obejmowała drugą co do wielkości prywatną kolekcję dzieł sztuki w Europie - przewyższoną tylko przez królową Anglii. W tym właśnie czasie została właścicielką rezydencji w Port Antonio na Jamajce i gdzie został gorącą zwolenniczką kolekcji obrazów.


Żródła:

Francesca von Habsburg w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Francesca Anne Thyssen-Bornemisza de Kaszon tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Francesca von Thyssen-Bornemisza w "Geni" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

05-08-2023