Maria Anna Habsburg (urodzona w Escorial, hiszpania, 18 sierpnia 1606 roku, zmarła w Linz, 13 maja 1646 roku) herb

Córka Filipa III "Pobożnego" Habsburga, króla Hiszpanii, Kastylii, Aragonii, Portugalii i Algarve i Małgorzaty Habsburg, córki Karola II Habsburga, arcyksięcia Styrii, Karyntii, Krainy, Gorycji.

26 stycznia 1631 roku w Trieście (per procura ), 20 lutego 1631 roku w kościele augustianów przy zamku Hofburg w Wiedniu (pro futoro) poślubiła Ferdynanda III Habsburg (urodzony w Grazu, 13 lipca 1608 roku, zmarł w Wiedniu, 2 kwietnia 1657 roku), króla Węgier i Chorwacji, króla Czech, cesarza rzymskiego, króla Niemiec, księcia cieszyńskiego, arcyksięcia Austrii, księcia Burgundii, Brabancji, Styrii, Karyntii, Karnioli, margrabiego Moraw, księcia Luksemburga i Śląska.

Urodziła się w pałacu Eskurial (Escorial) pod Madrytem. Na początku lat 20. XVII wieku planowano, że Maria Anna poślubi Karola, księcia Walii, najstarszego syna Jakuba I Stuarta, króla Anglii i Szkocji. Młody Karol przybył do Madrytu, aby poznać Marię Annę. Jednak ostatecznie negocjacje się nie powiodły i Karol wrócił samotnie do ojczyzny. Po drodze poznał jednak Henriettę Marię Burbon i to ona została jego żoną.

14 lutego 1638 roku w katedrze św. Marcina w Preszburgu (Pożoniu) została ukoronowana na królową węgierską, jednak do jej koronacji na królową Czech nigdy nie doszło.

Zmarła w trakcie porodu 13 maja 1646 roku na zamku w Linzu (Górna Austria) podczas szalejącej w mieście epidemii. Wedle niektórych opracowań przyczyną śmierci cesarzowej mogło być otrucie, które wywołało u niej przedwczesny poród i doprowadziło do zgonu. Pochowano ją w krypcie Leopoldyńskiej (Leopoldsgruft) w podziemiach kościoła kapucynów na wiedeńskim Nowym Rynku.

Ferdynand i Maria Anna mieli razem czterech synów i dwie córki:

Ferdynand IV (zmarł 9 lipca 1654 roku), król Czech i Węgier,

Marianna (zmarła 16 maja 1696 roku), żona króla Hiszpanii Filipa IV Habsburga,

Filip August (zmarł 22 czerwca 1639 roku), arcyksiążę Austrii,

Maksymilian Tomasz (zmarł 29 czerwca 1639 roku), arcyksiążę Austrii,

Leopold I (zmarł 5 maja 1705 roku), cesarza rzymsko-niemieckiego,

Maria (urodzona i zmarła 13 maja 1646 roku).


Żródła:

DOM AUSTRIACKI (XVI-XX W.) - HABSBURGOWIE - autor: Przemysław Jaworski


Maria Anna Habsburg w "WikipediA"