Maria Leopoldyna Habsburg (urodzona w Innsbrucku, 6 kwietnia 1632 roku, zmarła w Wiedniu, 7 sierpnia 1649 roku) herb

Córka Leopolda V Habsburga, biskupa Passau i Strasburgu, hrabiego Tyrolu i Klaudii Medycejskiej, córki Ferdynanda I Medyceusza, wielkiego księcia Toskanii..

2 lipca 1648 roku w Linzu (Górna Austria) poślubiła Ferdynanda III Habsburg (urodzony w Grazu, 13 lipca 1608 roku, zmarł w Wiedniu, 2 kwietnia 1657 roku), króla Węgier i Chorwacji, króla Czech, cesarza rzymskiego, króla Niemiec, księcia cieszyńskiego, arcyksięcia Austrii, księcia Burgundii, Brabancji, Styrii, Karyntii, Karnioli, margrabiego Moraw, księcia Luksemburga i Śląska.

Była ona najmłodszą córką Leopolda V, arcyksięcia austriackiego na Austrii Przedniej oraz hrabiego Tyrolu. Urodziła się na zamku w Innsbrucku w Tyrolu. Była wychowana pod wpływem kultury dworskiej, którą na tyrolskim dworze Leopolda V wprowadzała jego żona.

Nigdy nie została koronowana na królową czeską i węgierską. Zmarła przy porodzie w zamku Hofburg w Wiedniu i spoczęła w krypcie Leopoldyńskiej (Leopoldsgruft) w obrębie nekropolii cesarskiej w kościele kapucynów na wiedeńskim Nowym Rynku.

Ferdynand i Maria mieli razem jednego syna:

Karol II Józef (zmarł 27 stycznia 1664 roku), wielki mistrz zakonu krzyżackiego, biskup wrocławski i ołomuniecki.


Żródła:

DOM AUSTRIACKI (XVI-XX W.) - HABSBURGOWIE - autor: Przemysław Jaworski


Maria Leopoldyna Austriaczka w "WikipediA"