POCZET WŁADCÓW CZECH

LEGENDARNI WŁADCY

Čech legendarny książę Czech od 644 roku do 661 roku

Krok legendarny książę Czech do 709 roku

Libuśe legendarna księżna Czech od 715 roku do 735 rok

DYNASTIA PRZEMYŚLIDÓW

Přemysl "Oráč" legendarny książę Czech od około 722 roku do 745 roku

Nezamysl legendarny książę Czech od 745 roku do 783 roku

Mnata legendarny książe Czech od 783 roku do 804 roku

Vojen legendarny książę Czech od 804 roku do 831 roku

Vnislav legendarny książę Czech od 831 roku do 833 roku

Křesomysl legendarny książę Czech od 833 roku do 851 roku

Neklan legendarny książę Czech od 851 roku do ? roku

Hostivít legendarny książę Czech od ? do 867 roku

Bořivoj I książę Czech od około 867 roku do 883 roku

Strojmír książę Czech od 883 roku do 885 roku

Bořivoj I książę Czech od 885 roku do 889 roku

DYNASTIA MOJMÍROVCIÓW

Svatopluk I Mojmírovci książę Czech od 890 roku do 894 roku

DYNASTIA PRZEMYŚLIDÓW

Spytihněv I książę Czech od 895 roku do 915 roku

Vratislav I książę Czech od 915 roku do 13 lutego 921 roku

Václav I "Svatý" książę Czech od 13 lutego 921 roku do 28 września 929 lub 935 roku

Ludmila "Svatá" regentka Czech od 13 lutego do 15 września 921 roku

Drahomíra ze Stodor regentka Czech od 15 września 921 roku do 928 roku

Boleslav I "Ukrutný" książę Czech 28 września między 929 lub 935 rokiem do 15 czerwca między 967 a 972 rokiem

Boleslav II "Dobrý, Poboźný" książę Czech od 15 lipca 972 roku do 7 lutego 999 roku

Boleslav III "Cervený, Ryšavý" książę Czech od 7 lutego 999 roku do maja (faktycznie do lipca) 1002 roku

Vladivoj (Wladiwei) książę Czech czerwca 1002 roku do stycznia 1003 roku

Jaromír "Cervený" książę Czech od stycznia do lutego 1003 roku

Boleslav III "Cervený, Ryšavý" książę Czech od 9 lutego do marca 1003 roku

DYNASTIA PIASTÓW

Boleslav IV "Chrabrý" książę Czech od marca 1003 roku do 8 września 1004 roku

DYNASTIA PRZEMYŚLIDÓW

Jaromír "Cervený" książę Czech od 8 września 1004 roku do 12 kwietnia 1012 roku

Oldřich I książę Czech od 12 kwietnia 1012 roku do października? 1033 roku

Jaromir "Cervený" książę Czech od października ? 1033 roku do kwietnia 1034 roku

Oldřich I książę Czech od kwietnia do 9 listopada 1034 roku

Břetislav I książę Czech od 9 listopada 1034 roku do 10 stycznia 1055 roku

Spytihněv II książę Czech od 10 stycznia 1055 roku do 28 stycznia 1061 roku

Vratislav II książę Czech od 28 stycznia 1061 roku do 15 czerwca 1085 roku, I król Czech od 15 czerwca 1085 roku do 14 stycznia 1092 roku

Konrád I "Brněnský" książę Czech od 20 stycznia do 6 września 1092 roku

Břetislav II książę Czech od 6 września 1092 roku do 22 grudnia (faktycznie do 14 września) 1100 roku

Oldřich (II) książę Czech od 22 grudnia do 25 grudnia 1100 roku

Bořivoj II książę Czech od 25 grudnia 1100 roku do 14 maja 1107 roku

Svatopluk II Olomoucký książę Czech od 14 maja 1107 roku do 21 września 1109 roku

Vladislav I książę Czech od 21 września (faktycznie od 2 października) 1109 roku do (faktycznie do 2 października 1109 roku) grudnia 1117 roku, koregent Czech od grudnia 1117 roku do 16 sierpnia 1120 roku

Bořivoj II książę Czech od grudnia 1117 roku do 16 sierpnia 1120 roku

Vladislav I książe Czech od 16 sierpnia 1120 roku do 12 kwietnia 1125 roku

Ota "Otík" Olomoucký książę Czech od 12 kwietnia do 16 kwietnia 1125 roku

Soběslav I Oldřich książę Czech od 16 kwietnia 1125 roku do 14 lutego 1140 roku

Vladislav II książę Czech od 14 (faktycznia od 17) lutego 1140 roku do 18 stycznia 1158 roku

Děpold I (Theobald) regent Czech od 2 maja 1147 roku do (maja?) 1148 roku

Vladislav II król Czech od 18 stycznia 1158 roku do (listopada?) 1172 roku

Děpold I (Theobald) książę Czech od 1160 roku do 14/15 sierpnia 1167 roku

Oldřich II książę Czech od 1165 roku do 1165 roku

Bedřich książę Czech od (listopada ?) 1172 roku do września 1173 roku

Soběslav II książę Czech od września 1173 roku do (września?) 1178 roku

Bedřich książę Czech od (września?) 1178 roku do 25 marca 1189 roku

Konrád II Ota książę Czech od 25 marca 1189 roku do 9 września 1191 roku

Václav II książę Czech od 9 września 1191 roku do stycznia 1192 roku

Přemysl Otakar I książę Czech od stycznia 1192 roku do 6 grudnia 1193 roku

Břetislav III książę Czech od sierpnia 1193 roku do 19 czerwca 1197 roku

Vladislav III Jindřich książę Czech od 22 czerwca do 6 grudnia 1197 roku

Přemysl Otakar I książę Czech od 6 grudnia 1197 roku do 15 sierpnia 1198 roku, król Czech od 15 sierpnia 1198 roku do 15 grudnia 1230 roku

Václav I (III) "Jednooký" król Czech od 6 lutego 1228 roku do 21 września 1253 roku, wicekról Czech od 12 grudnia do 15 grudnia 1230 roku

Přemysl Otakar II "Král Železný, Zlatý, Vítezný" król Czech od 21 września 1253 roku do 26 sierpnia 1278 roku

Václav II "Dobrý" król Czech od 26 sierpnia 1278 roku do 21 czerwca 1305 roku

Ota V Braniborský regent (wikariusz) Czech od 26 sierpnia 1278 roku do 25 maja 1283 roku

Kunhuta Uherská regentka Czech od 26 sierpnia 1278 roku do 9 września 1285 roku

Záviś Gesky Krumlov von Falkenśtejna und Rosenberg de facto regent Czech od 1283 roku do 1285 roku

Václav III król Czech od 21 czerwca 1305 roku do 4 sierpnia 1306 roku

DYNASTIA MEINHARDYNI (TYROLSKA)

Jindrich "Korutanský" król Czech od 22 sierpnia do września 1306 roku

DYNASTIA HABSBURGÓW

Rudolf I "Král Krupice" król Czech od 16 października 1306 roku do 4 lipca (faktycznie do 15 sierpnia) 1307 roku

DYNASTIA MEINHARDYNI (TYROLSKA)

Jindrich "Korutanský" król Czech od 15 sierpnia 1307 roku do 3 grudnia 1310 roku

DYNASTIA LIMBURG-LUKSEMBURG (WIGÉRIDES)

Jan "Slepý" król Czech od 3 grudnia 1310 roku do 26 sierpnia 1346 roku

Peter von Aspelt regent Czech od 13 października 1312 roku do 14 maja 1315 roku i od 17 sierpnia 1316 roku do 8 kwietnia 1317 roku

Berthold zu Henneberg regent Czech od 13 października 1312 roku do 13 maja 1315 roku

Jan z Draźic regent Czech od 14 maja 1315 roku do sierpnia 1315 roku

Eliška Přemyslovna regentka Czech od 8 kwietnia 1317 roku do 18 listopada 1317 roku

Karel Luksembrczyk regent Czech od 30 października 1333 roku do 30 lipca 1335 roku (faktycznie do 1 stycznia 1334 roku) i od 11 czerwca 1341 roku do 2 września 1347 roku

Karel I król Czech od 2 września 1347 roku do 29 listopada 1378 roku

Najwyższy Burgrabia i Administrator Królestwa Czech

Václav IV koregent Czech od 25 czerwca 1363 roku do 29 listopada 1378 roku, król Czech od 29 listopada 1378 roku do 16 sierpnia 1419 roku

Najwyższy Burgrabia i Administrator Królestwa Czech

Jobst Moravský regent Czech od 12 czerwca 1394 roku do 1 sierpnia 1394 roku

Zikmund król Czech od 16 sierpnia 1419 roku do 9 grudnia 1437 roku

Najwyższy Burgrabia i Administrator Królestwa Czech

Sophie "Bavorská" regentka Czech od 16 sierpnia 1419 roku do 17 kwietnia 1420 roku

Čeněk "Lub" z Wartenberg regent Czech od 17 kwietnia do 28 czerwca 1420 roku

Rebelia 25 października 1419 roku od 11 czerwca 1422 roku

DYNASTIA JAGIELLONÓW

Vladislav Jagello nominalnie husycki król Czech od 25 października 1419 roku do 4 września 1421 roku

Mikuláś z Husi [Nicholas Pístného] kapitan Czech od 25 października 1419 roku do 24 grudnia 1420 roku

Jan Zelivský (Johann von Selau) kapitan Czech od 4 lipca 1420 roku do 9 marca 1422 roku

Jan Żiźka z Trocnova a Kalicha kapitan Czech od 25 marca 1420 roku do 11 czerwca 1422 roku (=>regent Czech od 7 czerwca do 11 czerwca 1422 roku)

interregnum od 7 czerwca 1421 roku do 26 sierpnia 1436 roku

Rada Regencyjna od 7 czerwca do 28 września 1421 roku

regenci i administratorzy Królestwa Czech (vacat) od 28 września 1421 roku do 16 maja 1422 roku

DYNASTIA GIEDYMINOWICZÓW

Vytautas Veliký nominalnie husycki król Czech od 4 wrzesień 1421 roku (wybrany) do 18 maja 1422 roku (rezygnacja)

Najwyższy Burgrabia i Administrator Królestwa Czech

Zikmund Korybutovič regent Czech (najwyższy Strażnik Królestwa) od 16 maja 1422 roku do 1 listopada 1423 roku

Haśek Ostrovský z Valdštejna (sa) regent Czech od 24 grudnia 1422 roku do 1 listopada 1423 roku

Vilém Kostka z Postupic regent Czech od 24 grudnia 1422 roku do 1 listopada 1423 roku

Prokop Holý "Veliký" [Prokop Kahle "der Grosse"] (b. c.1380 - d. 1434) najwyższy gubernator Królestwa Czech od 17 kwietnia 1427 roku do 30 maja 1434 roku

Strażnicy Ziem (Regenci) ("Kapitanowie wszystkich ziem czeskich") od 1 listopada 1423 roku do 1 lipca 1424 roku

wojewodowie Królestwa od 11 lutego 1431 roku do 22 grudnia 1433 roku

Prokop Holý "Veliký" (Prokop Kahle "der Grosse") (b. c.1380 - d. 1434) wojewoda Królestwa Czech od 11 lutego 1431 roku do 22 grudnia 1433 roku

Meinhart z Hradce wojewoda Królestwa Czech od 11 lutego 1431 roku do 22 grudnia 1433 roku

Vilém Kostka z Postupic wojewoda Królestwa Czech od 11 lutego 1431 roku do 22 grudnia 1433 roku

Aleš Vřešt'ovský z Rýzmburka (bc1380 - d. 1442) regent (Strażnik Królestwa Czech i Moraw) od 22 grudnia 1433 roku do 26 sierpnia 1436 roku

Zikmund Korybutovič regent Czech od 26 sierpnia 1436 roku do 9 grudnia 1437 roku

DYNASTIA JAGIELLONÓW

Kazimír król-elekt Czech od 9 grudnia 1437 roku do 1438 roku

DYNASTIA HABSBURGÓW

Albrecht król Czech od 27 grudnia 1437 roku do 27 października 1439 roku

Najwyższy Burgrabia i Administrator Królestwa Czech

Borbálaur Cillei regentka Czech od lutego do 5 grudnia 1437 roku

Meinhart z Hradce regent Czech od 9 grudnia 1437 roku do 30 grudnia 1437 roku

Oldřich z Roźmberka regent Czech od 30 grudnia 1437 roku do 15 czerwca 1438 roku

Ulrich von Sannegg zu Cilly und Ortenburg regent i najwyższy kapitan Królestwa Czech od 21 października 1438 roku do 10 maja 1439 roku

Oldřich z Roźmberka regent i najwyższy kapitan Królestwa Czech od 10 maja 1439 roku do 27 października 1439 roku

Meinhart z Hradce regent i najwyższy kapitan Królestwa Czech od 10 maj 1439 roku do 3 września 1448 roku

Jiří z Podebrad az Kunštátu regent (wojewoda) Królestwa Czech od 3 wrzesień 1448 roku do 27 kwietnia 1452 roku, gubernator Królestwa Czech od 27 kwietnia 1452 roku do 19 października 1453 roku

Zdeněk Konopišt'ský ze Šternberka regent Czech od 28 października 1448 roku do 27 kwietnia 1452 roku

Jiří z Podebrad az Kunštátu regent Czech od 19 października 1453 roku do 7 maja 1458 roku

Ladislav "Pohrobek, Holec" król Czech od 19 października 1453 roku do 23 listopada 1457 roku

Jirí z Podebrad az Kunštátu regent Czech od 23 listopada 1457 roku do 2 marca 1458 roku

DYNASTIA PODIEBRADÓW

Jiř I z Podebrad az Kunštátu król Czech od 2 marca 1458 roku do 22 marca 1471 roku

Najwyższy Burgrabia i Administrator Królestwa Czech

DYNASTIA HABSBURGÓW

Fridrich antykról Czech od 17 lutego 1459 roku do 19 lipca 1463 roku

DYNASTIA HUNYADI

Matyás (I) "Korvín" antykról Czech od 3 maja 1469 roku do 6 kwietnia 1490 roku

Zdeněk Konopišt'ský ze Šternberka najwyższy namiestnik Królestwa Czeskiego od 3 maja 1469 roku do 4 grudnia 1476 roku

Jan Jenec z Janovic i z Petrspurka (d. 1503) regent Czech od 22 marca do 27 maja 1471 roku

Najwyższy Burgrabia i Administrator Królestwa Czech

DYNASTIA JAGIELLONÓW

Vladislav IV "král Dobre" król Czech od 22 marca 1471 roku do 13 marca 1516 roku

Jindřich z Minstrberka [Henryk Ziębicki] (ur. 1448 - zm. 1498) regent Królestwa Czech (najwyższy gubernator Królestwa Czech) od 22 marca do 22 sierpnia 1471 roku [najwyższy burgrabia Pragi]

Najwyższy Burgrabia i Administrator Królestwa Czech

Ludvík król Czech od 13 marca 1516 roku do 29 sierpnia 1526 roku

Regencja od 13 marca 1516 roku do 28 marca 1522 roku

Ferdynand Austriacki regent Czech od 29 sierpnia do 23 października 1526 roku

Najwyższy Burgrabia i Administrator Królestwa Czech

DYNASTIA HABSBURGÓW

Ferdinand I król Czech od 23 października 1526 roku do 25 lipca 1564 roku

Ferdynand Tyrolski namiestnik Czech od 1547 roku do 25 lipca 1564 roku

Najwyższy Burgrabia i Administrator Królestwa Czech

Maxmilián wicekról Czech od 20 września 1562 roku do 25 lipca 1564 roku, król Czech od 25 lipca 1564 roku do 12 października 1576 roku

Najwyższy Burgrabia i Administrator Królestwa Czech

Rudolf II wicekról króla Czech od 22 września 1575 roku do 12 października 1576 roku, król Czech od 12 października 1576 roku do 11 sierpnia 1611 roku

Najwyższy Burgrabia i Administrator Królestwa Czech

Matyás (II) król Czech od 23 maja 1611 roku do 20 marca 1619 roku

Ferdinand II wicekról Czech od 29 czerwca 1617 roku do 20 marca 1619 roku, król Czech od 20 marca do 26 sierpnia 1619 roku

Najwyższy Burgrabia i Administrator Królestwa Czech

DYNASTIA WITTELSBACHÓW (Rhine-Pfalz)

Fridrich "Falcký, zimní král" król Czech od 4 listopada 1619 roku do 8 listopada 1620 roku, tytularny król Czech od 8 listopada 1620 roku do 29 listopada 1632 roku

Najwyższy Burgrabia i Administrator Królestwa Czech

DYNASTIA HABSBURGÓW

Ferdinand II król Czech od 10 listopada 1620 roku do 15 listopada 1637 roku

Najwyższy Burgrabia i Administrator Królestwa Czech

Ferdinand III wicekról Czech od 27 listopada 1627 roku do 15 lutego 1637 roku, król Czech od 15 lutego 1637 do 2 kwietnia 1657 roku

Najwyższy Burgrabia i Administrator Królestwa Czech

Ferdinand IV wicekról Czech od 5 sierpnia 1646 roku do 9 lipca 1654 roku

Najwyższy Burgrabia i Administrator Królestwa Czech

Leopold I wicekról Czech od 14 września 1656 roku do 2 kwietnia 1657 roku, król Czech od 2 kwietnia 1657 roku do 5 maja 1705 roku

Najwyższy Burgrabia i Administrator Królestwa Czech

Josef I wicekról Czech od 2 kwietnia 1657 roku do 5 maja 1705 roku, król Czech od 5 maja 1705 roku do 17 kwietnia 1711 roku

Najwyższy Burgrabia i Administrator Królestwa Czech

Karel II król Czech od 17 kwietnia 1711 roku 20 października 1740 roku

Najwyższy Burgrabia i Administrator Królestwa Czech

Marie Terezie królowa Czech od 20 października 1740 roku do 9 grudnia 1741 roku

DYNASTIA WITTELSBACHÓW (Rhine-Pfalz)

Karel III Albrecht król Czech od 9 grudnia 1741 roku do 20 grudnia 1742 roku

DYNASTIA HABSBURGÓW

Marie Terezie królowa Czech od 20 grudnia 1742 roku do 29 listopada 1780 roku

Najwyższy Burgrabia i Administrator Królestwa Czech

DYNASTIA LORRAINE-HABSBURG (Baudemont)

Josef II król Czech od 29 listopada 1780 roku do 20 lutego 1790 roku

Najwyższy Burgrabia i Administrator Królestwa Czech

Leopold II król Czech od 20 lutego 1790 roku do 1 marca 1792 roku

Najwyższy Burgrabia i Administrator Królestwa Czech

Frantisek I król Czech od 1 marca 1792 roku do 2 marca 1835 roku

Najwyższy Burgrabia i Administrator Królestwa Czech

Ferdinand V król Czech od 2 marca 1835 do abdykacji 2 grudnia 1848 roku

Sptehan Franz Victor Erzherzog von Österreich administrator Czech od 3 stycznia 1844 roku do 21 sierpnia 1847 roku

Frantisek Josef I król Czech od 2 grudnia 1848 roku do 21 listopada 1916 roku

Karl Freiherr von Mecséry de Tsoór szef Królestwa Czech (zarządca) od 1849 roku do 31 grudnia 1849 roku, gubernator Czech od 1 stycznia 1850 roku do listopada 1860 roku

Anton Graf Forgách von Ghymes und Gács gubernator Czech od 25 listopada 1860 roku do 18 lipca 1861 roku

Ernest Leopold Roman Freiherr von Kellersperg gubernator Czech od 19 lipca 1861 roku do 28 kwietnia 1863 roku

Richard Graf Belcredi gubernator Czech od 28 kwietnia 1863 roku do 27 lipca 1865 roku, administrator Czech od 27 maja 1864 roku do 27 lipca 1865 roku

Anton Graf Laźanský z Bukové administrator Czech od 27 lipca 1865 roku do 6 lipca 1866 roku

Pruska okupacja od 8 lipca 1866 roku do 18 września 1866 roku

DYNASTIA HOHENZOLLERNÓW

Wilhelm I "król" Czech od 8 lipca 1866 roku do 18 września 1866 roku

Eduard Vogel zu Falckenstein pruski gubernator generalny Czech od 19 lipca 1866 roku do 27 sierpnia 1866 roku

Georg Maximilian Franz Steinmann pruski komisarz cywilny od lipca do 18 września 1866 roku

DYNASTIA LORRAINE-HABSBURG (Baudemont)

Frantisek Josef I król Czech od 2 grudnia 1848 roku do 21 listopada 1916 roku

Karel hrabě Rothkirch-Panthen gubernator Królestwa Czech od 28 września 1866 roku do 8 marca 1867 roku

Ernest Leopold Roman Freiherr von Kellersperg administrator Królestwa Czech od 8 marca 1867 roku do 10 października 1868 roku

Alexander Freiherr von Koller administrator Królestwa Czech od 10 października 1868 roku do 11 maja 1870 roku

Alexandr Konstantin Albrecht hrabě Mensdorff-Pouilly, kníže z Ditrichštejna na Mikulově administrator Królestwa Czech od 11 maja 1870 roku do 14 lutego 1871 roku

Václav František rytíř Rieger z Riegershofenu (b. 1809 - d. 1891) administrator Królestwa Czech od 14 lutego do 11 września 1871 roku

Bohuslav hrabě Chotek z Chotkova a Vojnína gubernator Królestwa Czech od 11 września do 7 listopada 1871 roku

Václav František rytíř Rieger z Riegershofenu (b. 1809 - d. 1891) administrator Królestwa Czech od 7 listopada do 26 listopada 1871 roku

Alexander Freiherr von Koller gubernator Królestwa Czech od 26 listopada 1871 roku do 14 czerwca 1874 roku

Filip Weber z Ebenhofu gubernator Królestwa Czech od 14 czerwca 1874 roku do 5 lipca 1881 roku

Alfréd Kraus administrator Królestwa Czech od 8 czerwca 1881 roku do 2 kwietnia 1882 roku, gubernator generalny Czech od 2 kwietnia 1882 roku do 1889 roku

František Antonín hrabě [kníže] z Thunu a Hohenštejna gubernator Królestwa Czech od 4 września 1889 roku do 13 lutego 1896 roku

Karel Maria hrabě Coudenhove gubernator Królestwa Czech od 13 lutego 1896 roku do 17 stycznia 1911 roku

František Antonín hrabě [kníže] z Thunu a Hohenštejna gubernator Królestwa Czech od 17 stycznia 1911 roku do 27 marca 1915 roku

Maxmilián "Max" Julius Viktor Maria hrabě Coudenhove gubernator Królestwa Czech od 27 marca 1915 roku do 28 października 1918 roku

Karel III król Czech od 21 listopada 1916 roku do 29 października 1918 roku (faktycznie do 1 kwietnia 1922 roku)

Otto tytularny król Czech od 1 kwietnia 1922 roku do 4 lipca 2011 roku

Karel IV tytularny król Czech od 4 lipca 2011 roku

SPIS HOME