
Augusta von Harrach zu Rohrau und Thannhausen (urodzona w Harrach lub w Dreźnie, 30 sierpnia 1800 roku, zmarła w Bad Homburg, 5 czerwca 1873 roku) herb
Córka Ferdynanda Józefa von Harach, hrabiego von Harrach zu Rohrau und Thannhausen i Christiany Sophi von Rayski (von Leyser) z Dubnice, córki Johanna Gottlieb von Leyser.
Księżna legnicka i hrabina von Hohenzollern od 9 listopada 1824 roku do 5 czerwca 1873 roku.
Poślubiła 9 listopada 1824 roku w pałacu Charlottenburg (morganatyczny związek) Fryderyka Wilhelma III Hohenzollerna (urodzony w rezydencji zwanej Domem Narożnym (Eckhause) na rogu Nowego Rynku i Schwerdtfegerstraße w Poczdamie, 3 sierpnia 1770 roku, zmarł w pałacu na Unter den Linden naprzeciw Cekhauzu w Berlinie, 7 czerwca 1840 roku), króla Prus, księcia Pomorza Zachodniego i Lauenburga, margrabiego-elektor brandenburskiego, księcia Dolnego i Górnego Śląska, wielkiego księcia poznańskiego.
Wywodziła się ze starego austriacko-czeskiego rodu szlacheckiego von Harrach. Na świat przyszła ona 30 sierpnia 1800 roku w Harrach lub w Dreźnie. Urodzona jako katoliczka, a w 1826 roku dokonała konwersji na kalwinizm. Króla poznała w 1822 roku w czeskich Cieplicach (czes. Teplice), gdzie przebywał on na leczeniu, którego poślubiła 9 listopada 1824 roku w Charlottenburg. Dzień wcześniej król nadał Auguście tytuł księżnej Legnicy i hrabiny Hohenzollern (Fürstin von Liegnitz und Gräfin von Hohenzollern). Małżeństwo miało status morganatycznego. Para nie miała dzieci.
Związek 54-letniego króla z młodszą o trzydzieści lat, katolickiego wyznania i nierówną urodzeniem hrabiną był dla monarchy problemem. Król w dniu 8 listopada 1824 roku nadał Auguście tytuł księżnej Legnicy i hrabiny Hohenzollern (niem.: Fürstin von Liegnitz und Gräfin von Hohenzollern). Dzień później poślubił ją. Uroczystość odbyła się w kaplicy zamkowej w Charlottenburgu. Związek początkowo utrzymywany był w tajemnicy. Małżeństwo miało status morganatycznego, tzn. ewentualne potomstwo nie mogło dziedziczyć ani nazwiska, ani tytułów swego ojca. Po ślubie nie odegrała żadnej roli w polityce.
Na dworze królewskim miejsce księżny Augusta było dopiero po wszystkich książętach z rodziny Hohenzollernów. Na wiarę protestancką przeszła 25 maja 1826 roku. Księżna Legnicka w Berlinie mieszkała m.in. w zamku Schönhausen lub w nowym skrzydle zamku Charlottenburg.
Księżna Augusta nie odgrywała żadnej roli politycznej. Zdołała przekonać do siebie rodzinę króla w ostatnich latach jego życia, gdy otoczyła swego męża czułą opieką. Fryderyk Wilhelm III zmarł w 1840 roku. Z powodów protokolarnych nie mogła oficjalnie brać udziału w uroczystościach pogrzebowych w berlińskiej katedrze.
Jako wdowa księżna legnicka mieszkał nadal w berlińskim pałacu z odpowiednim uposażaniem. Koło wejścia do parku Sanssouci w Poczdamie wybudowała wg projektu Albrechta Dietricha Schadow willę "Liegnitz". Przebywała także w Vevey nad jeziorem genewskim w willi "Augusta".
Wiele podróżowała, odwiedziła m.in. Szwajcarię, Włochy (była we Florencji i Rzymie) oraz Anglię. Zmarła bezpotomnie podczas pobytu w kurorcie Bad Homburg von der Höhe 5 czerwca 1873 roku. Została pochowana obok króla w Mauzoleum w parku koło zamku Charlottenburg.


Żródła:
Augusta von Harrach - "Śląska szlachta i arystokracja" - arystokracja, autor: Arkadiusz Kuzio-Podrucki.
"KRÓLOWIE PRUSCY"- autor: Przemysław Jaworski - 2018
"MONETY KSIĄŻĄT KARNIOWSKICH" - Katalog 1497-1997 - autor: Piotr Kalinowski, 2009
Auguste von Harrach "Liegnitz.pl"
24-03-2020