Łucja Wisławic (urodzona w 1180 roku, zmarła zapewne w Poznaniu, 19 lutego po 1208 roku) herb

Córka Jaromira I Wisławic, księcia Rugii i Hildegarda Knudsdatter Estrydsen, córki Knuda V [III] Estrydsen, króla Danii.

Przed 1195 rokiem wyszła za Władysława III "Laskonogiego" Piasta (urodzony między 1161 roku i 1167 roku, zmarł 3 listopada 1231 roku), wielkiego księcia krakowskiego i zwierzchniego księcia Polski.

Trudne i niespokojne życie miał syn Mieszka "Starego", Władysław "Laskonogi". Mimo że dostąpił zaszczytu okresowego panowania w Krakowie, to częściej los mu nie sprzyjał wyrzucono go z jego dziedzicznej dzielnicy, Wielkopolski, przychodziło mu chwytać za oręż, by bronić ojcowizny. Niepowodzenia męża dzieliła jego żona Łucja, księżniczka z Rugii.

Kiedy odbyły się zaślubiny? Obecność Władysława zanotowano na dworze księcia pomorskiego Bogusława I w 1186 roku. Nic w tym specjalnie dziwnego, jako że na dworze tym aż dwie siostry Władysława były żonami panów Pomorza. Mógł się tu czuć jak w domu. Zdaniem niektórych historyków ta wizyta wiązała się ze szczególną okazją. Laskonogi odwiedził szwagrów jadąc z Rugii i wioząc poślubioną tam Łucję. Zatrzymał się w Szczecinie po drodze do Poznania.

O tej dacie można wnioskować na podstawie jeszcze jednej przesłanki. O zaślubinach Władysława wspomina w kronice Wincenty Kadłubek. Informację podaje bardzo ogólnie, ale umieszcza ją w części kroniki, którą napisał przed śmiercią Kazimierza "Sprawiedliwego", czyli przed 1194 rokiem. Potwierdza to, że data 1186 jako czas zaślubin Łucji jest bardzo prawdopodobna. Laskonogi przez cały czas swej działalności politycznej związany z dworem Henryka "Brodatego". Kiedy w 1208 roku urodził się "Brodaty" mu kolejny potomek, Władysław został zaproszony w kumy. Chłopcu dano imię ojca chrzestnego, w uroczystościach uczestniczyła Łucja. Była ona świadkiem tej ceremonii, obdarzyła pewnie dziecko okazałym prezentem. I dobrze się stało, że oboje księstwo przybyli na te chrzcił gdyż dzięki temu Łucja została zapisana w kilku dokumentach wydanych z racji tej uroczystości. Jest to jedyny znany o niej zapisek, dowodzi istnienia. Poza tym drobnym faktem z jej życia, nic pewnego i wiemy o żonie Władysława.

Swoją drogą, bardzo to dziwne. Skrupulatni i rzeczowi Wielkopolanie nie pozostawili prawie żadnych pisemnych informacji o żona swych panujących. Czy były to postacie bezbarwne, niewarte szersze wzmianki? Zupełnie inaczej wyglądało to w Małopolsce i na Śląsku Władysław "Laskonogi" miał prawdopodobnie jakieś przygody miłosne. Długosz przypisuje mu "rozpustność i wszeteczeństwo", a kroniki cysterski Alberyk z Trois Fontaines zapisał, iż książę zginął śmiercią tragiczną, zamordowany przez niemiecką dziewkę, którą chciał zgwałcić. Było to w 1231 roku. Czy Łucja żyła jeszcze? Bardzo to wątpliwe gdyż Władysław zasiadał na tronie w Krakowie i jakieś wieści o jego żonie musiały by pozostać bądź w "Roczniku kapitulnym krakowskim" bądź też w innych dokumentach. Umarła chyba wcześniej, zapewne w Poznaniu lub na wygnaniu, po przymusowym opuszczeniu przez męża stolicy Wielkopolski. Nie wiadomo, czy miała dzieci, w każdym razie "Laskonogi" nie pozostawił po sobie dziedzica.


Żródła:

"Małżeństwa królewskie - Piastowie" - Jerzy Besala

"Poczet królów i książąt polskich" - Marek Urbański

"Poczet królowych i żon władców polskich" - Marek Urbański

"Poczet polskich królowych i księżnych" - Zbigniew Satała

"Poczet polskich królowych, księżnych i metres" - Zbigniew Satała

"Polskie królowe" - Edward Rudzki (tom. I)

29-01-2021