Maria Anna Sabaudzka (urodzona w Rzymie 19 września 1803 roku, zmarł w Pradze, Czechy, Austro-Węgry 4 maja 1884 roku) herb

Córka Wiktora Emanuela I króla Sardynii, księcia Sabaudii i arcyksiężnej Marii Teresy Habsburg-Baudemont-Vaudémont-Lotaryński-d'Este, córki Ferdynanda Habsburg-Baudemont-Vaudémont-Lotaryńskiego, syna Franciszka I Baudemont-Vaudémont księcia Lotaryńskiego, cesarza Rzymskiego Narodu Niemieckiego i Marii Teresy I Habsburg, królowej Węgier, Czech, arcyksiężnej Austrii.

12 lutego 1831 w Turynie poślubiła (per procura), (pro futuro) 27 lutego 1831 roku poślubiła Ferdynanda I "Dobrotliwego" (urodzony w Wiedniu 19 kwietnia 1793 roku, zmarł w Pradze, Czechy, Austro-Węgry 29 czerwca 1875 roku) cesarza Austrii.

Urodziła się w rzymskim Palazzo Colonna. Została ochrzczona przez papieża Piusa VII. Jej rodzicami chrzestnymi byli dziadkowie ze strony matki - arcyksiążę Ferdynand Habsburg i Maria Beatrycze d'Este.

Poślubiła swojego kuzyna - Ferdynanda Habsburga. Mąż Marii Anny był upośledzony umysłowo i cierpiał na epilepsję, para nie doczekała się dzieci, ale była sobie bardzo oddana. 2 marca 1835 roku Ferdynand został cesarzem Austrii, a Maria Anna - cesarzową. 12 września 1836 roku w Pradze została koronowana na królową Węgier. Chociaż Maria Anna nigdy nie nauczyła się niemieckiego, bardzo polubiła swoją nową ojczyznę. Corocznie jej imieniny, które przypadały na 26 lipca, były świętowane. A Johann Strauss (ojciec) i Johann Strauss (syn) poświęcali cesarzowej swoje utwory.

2 grudnia 1848 roku mąż Marii Anny, abdykował za jej radą i namową - miała na niego bowiem duży wpływ. Oboje zachowali swoje tytuły, ale opuścili Wiedeń. Zimy spędzali w Pradze, a lata w Reichstadt (obecnie Zákupy). Maria Anna zmarła w Pradze.

Pochowana w klasztorze kapucynów w Wiedniu.


Żródła:

Maria Anna Sabaudzka "w Wikipedii"