herb Druck

Druccy herbu Druck, gałąź książąt Halickich lub Galickich, rozdzieleni na kilka linij biorących nazwy od swych udziałów Horski, Lubecki itd., linia tytu­łująca się Druckiemi bez dodatku istnieje dotychczas w Rosji i w niej zatwierdzona w dostojności książęcej.

Druccy - ród kniaziowski (książęcy) pochodzenia litewskiego, biorący swe nazwisko od miejscowości Druck leżącej w Powiecie Orszańskim nad rzeką Drucią, będący gałęzią dynastii Giedyminowiczów i wywodzący się od przyrodniego brata króla Władysława Jagiełły - Dymitra Olgierdowicza "Starszego".

Pochodzenie kniaziów Druckich przez wiele dziesięcioleci wywoływało żywą dyskusję wśród historyków. Wprawdzie najnowsze badania wywodzą ten ród z dynastii Giedymina, jednakże wielu widziało w nich potomków Rurykowiczów. Argumentem zdającym się przemawiać na rzecz tej pierwszej teorii jest fakt, iż nie ma żadnych dokumentów źródłowych wskazujących na istnienie w tym samym czasie dwóch książąt druckich o imieniu Dymitr, ponadto pierwsi książęta Druccy używali herbu z Pogonią Litewską, a dopiero później zaczęli używać herbu własnego Druck i właśnie tę zmianę uznać chyba należy za główne źródło nieporozumień, jakie narosły wokół ich pochodzenia.

Książęta Druccy byli niezwykle rozgałęzionym rodem. W krótkim czasie podzielili się na kilka linii, które od posiadanych dóbr przyjęły następujące nazwiska:

Druck-Sokoliński;

Druccy-Konopla;

Druccy-Oziereccy;

Druccy-Pryhabscy;

Druccy-Krasny, wymarli w XVI wieku,

Druccy-Babiczewy, wyemigrowali do Rosji,

Druccy-Putiatycze, wymarli w XVI wieku,

Druccy-Horscy;

Druccy-Tołoczyńscy;

Druccy-Lubeccy;

Najbliższymi krewnymi książąt Druckich byli książęta Trubeccy, kórzy również wywodzą się od Dymitra Olgierdowicza "Starszego".


Żródła:

Druccy w "Wikipedii"


Polskie rody książęce w "Wikipedii"


Rody senatorskie