herb Kietlicz (Kitschka)

Inne nazwy: Kiczka, Kicki, Kiczki, Kuczki, Kyczka.

Herb z okresu Dynastii Jagielonów. Rok powstania 1543-1555.

Blazon: W polu czerwonem - trzy złote sznury w ósemkę złożone: dwa i jeden, w środku tarczy stykające się. Nad hełmem w koronie trzy pióra strusie.

Legenda herbowa:

W pierwszej legendzie przodek Kietliczów był Sarmatą który walczył u boku Spartakusa. Kietlicz poradził oblężonemu na szczycie Wezuwiusza wodzowi zbuntowanych niewolników, aby z rosnącej tu winorośli sporządzić drabiny. Posłuchano jego rady i po opuszczeniu się na drabinach, po niedostępnej i dlatego przez Rzymian nie strzeżonej ścianie skalnej, zaatakowano wroga od tyłu i rozgromiono go.

Inna legenda mówi o tym że w 1221 roku Sancho (Sanctius), król Nawwary, nadał ten herb rycerzowi, który pierwszy przerwał łańcuch jakim hiszpańscy muzułmanie swój obóz otoczyli.

Jest jeszcze jedna legendy Kietliczów, która przypisuje wizerunek godła Henrykowi Kietliczowi, podniesionemu na arcybiskupstwo gnieźnieńskie z zakonu frańciszkańskiego. Węzły maja upamiętniać sznur franciszkański.

Herbowni: (razem rodzin: 30) Brem, Cygan, Kietlewicz, Kietlicz, Kiszka, Owelt, Owilski, Pawłowski, Pilli, Pluzeński, Preteszewski, Preteszowski, Przedwolszowski, Puli, Rajski, Rayski, Skedziński, Skidziński, Skiedeński, Skierkowski, Skirkowski, Stresz, Strzesz, Studeński, Szkidziński, Zagan, Zigan, Zegrzda, Zegzdra, Zelwerowicz, Zigan, Żegota.

Odmiany herbu:

herb Karwiński

Herbowni: Karwiński.

herb Karwiński Baron

Herbowni: Karwiński (baronowie).

herb Kietlicz II

Blazon: W polu czerwonem; trzy złote sznury w ósemkę złożone: dwa i jeden, w środku tarczy stykające się. Klejnot: trzy pióra strusie.

Herbowni: Zegota.

herb Kicki

Blazon: W polu czerwonem - trzy złote sznury w ósemkę złożone: dwa i jeden, w środku tarczy stykające się. Nad hełmem w koronie trzy złote sznury w ósemkę złożone.

Herbowni: Kicki, Kiczka, Kiczki, Plużewski.


Żródła:

Herby Polskie


Herby Polskie


"Herbarz Polski - od średniowiecza do XX wieku" - Tadeusz Gajl


Herbarz Polski


Żródła:

herb Kietlicz w "Wikipedii"