Amelia Wittelsbach Palatynówna (urodzona w Heidelbergu, 25 lipca 1490 roku, zmarła w Szczecinie, 6 stycznia 1524 roku) herb

Córka Filipa "Szczerego, Szlachetnego" Wittelsbacha, księcia-elektora Palatynatu Reńskiego i Małgorzaty Wittelsbach, córki Ludwika IX "Bogatego" Wittelsbacha, księcia Bawarii na Landshut.

22 maja 1513 roku poślubiła Jerzego I "Jednookiego" Gryfity (urodzony w Darłowie, 11 kwietnia 1493 roku, zmarł w Szczecinie, z 9 na 10 maja 1531 roku), księcia Pomorza Zachodniego, księcia wołogosko-słupskiego.

Amalie była córką elektora Filipa z Palatynatu i jego małżonki Małgorzaty, córki księcia Ludwika IX Bawarii-Landshut.

22 maja 1513 roku wyszła za księcia pomorsko-wołgoskiego Jerzego I. Małżeństwo zaaranżował książę pomorski Bogusław X, starając się o poparcie Palatynatu w sporze o elektorem brandenburskim. W tym samym czasie kuzyn Jerzego, Henryk V, książę Meklemburgii, poślubił siostrę Amelie, Helenę Palatynatównę.

Już w 1512 roku planował Bogusław ożenek Jerzego; za pier­worodnego syna Bogusława zgodził się wydać córkę Amelię elektor Palatynatu Reńskiego. Oba wesela zapla­nowano na Zielone Święta 1513 roku. Na dworze szczecińskim poczyniono niezbędne do takiej wielkiej uroczystości przygoto­wania. Pannę młodą przywieźć miał poseł w osobie biskupa kamieńskiego Erazma Manteuffla, ale orszak narzeczonej już wcze­śniej wyruszył w stronę Szczecina i spotkanie nastąpiło w Wismarze.

Uroczystości weselne, które odbyły się w Szczecinie, zgromadziły wielu wybitnych gości. Obok Krzysztofa, biskupa Bremy, i jego brata księcia Brunszwiku, wśród gości weselnych znaleźli się książę saski Jan z synem, książę Jan Fryderyk, Jerzy saski książę Anhaltu. Wielu z tych książąt przybyło z córkami, dla których na tego rodzaju uroczystościach szukano kandydatów na męża. Na uroczystości weselne zaproszono również szwagra Bogusława, a wuja księcia Jerzego, Zygmunta "Starego", króla Polski oraz króla Danii Jana. Obaj królowie z braku czasu i chyba też chęci ogra­niczyli się do wysłania poselstw, którym w różnego rodzaju uro­czystościach weselnych zawsze rezerwowano pierwsze miejsce. Przedstawicielem króla polskiego był w Szczecinie Łukasz Górka. Mówi się, że podczas ceremonii zaślubin doszło do sporu między wysłannikami królów Danii i Polski o ich uroczysty ranking.

Posłowie ci złożyli nowożeńcom bogate dary, a poselstwo duńskie przeprowadziło nawet wstępne rozmowy w sprawie wydania star­szej siostry Jerzego, Anny, za syna króla Danii, ale nic z tych rozmów później nie wyszło. Księżna została opisana jako "skromna"; wiedziała, jak wykorzystać swój stan panującej księżniczki.

Amelia, która przez całe życie chorowała, nagle zasłabła w czasie przed­weselnych przygotowań księcia Barnima z księżniczką brunszwicko-lűneburską Anną zmarła w 1524 roku w wieku 33 lat i została pochowana w Szczecinie w kościele św. Ottona.

Ze związku z Jerzym I miała troje dzieci:

Bogusław XI (urodzony 21 marca 1514 roku, zmarł w 1514 roku),

Filip I (urodzony z 14 na 15 lipca 1515 roku, zmarł 14 lutego 1560 roku), książę szczeciński i wołogosko-słupski, po nim potomstwo.

Małgorzata (urodzona po 25 maja 1518 roku, zmarła 24 czerwca 1569 roku), żona: Ernesta III (IV) (urodzony 17 grudnia 1518 roku, zmarł 2 kwietnia 1567 roku), księcia brunszwickiego na Grubenhagen.


Żródła:

"Książęta Pomorza Zachodniego" - Zygmunt Boras.


Amalie of the Palatinate w "Wikipedia", tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


AMALIE w "Medievan Lands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Amalie von der Pfalz w "WORLDHISTORY - Personen der Werltgescichte" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Amelia palatyńska w "Geni" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

21-03-2021

20-03-2021