Elisabeth Oldenburg-Schleswig-Holstein-Sonderburg (urodzona 24 września 1580 roku, zmarła 21 grudnia 1653 roku) herb

Córka Johanna II "Młodszego" Oldenburg-Schleswig-Holstein, księcia Schleswig-Holstein-Sonderburg i Elisabeth Welf von Braunschweig-Grubenhagen-Herzberg, córki Ernesta III [IV], księcia von Braunschweig-Grubenhagen-Herzberg.

19 lutego 1615 roku na zamku Rügenwalde poślubiła Bogusława XIV "Towarzyskiego" Gryfity (urodzony w Barth, 31 marca 1580 roku, zmarł w Szczecinie, 10 marca 1637 roku), księcia szczecińskiego, księcia darłowskiego, księcia bardowskiego, księcia-biskupa kamienieckiego, księcia Pomorza Zachodniego.

Była siostrą Zofii von Szlezwiku-Holsztyna-Sonderburga, żony księcia Filipa II Pomorskiego i Anny von Szlezwiku-Holsztynu-Sonderburga, drugiej żony księcia Bogusława XIII.

Na mocy kontraktu z 27 października 1614 roku, w 1615 roku księżna Elżbieta wyszła za mąż za księcia Bohusława XIV Pomorza i zamieszkała z mężem w Rugii i Szczecinie. W małżeństwie nie było dzieci. Po śmierci księcia Bogusława w 1637 roku, wdowa Elżbieta otrzymała do zamieszkania pałac książęcy w Rugii.

Uważa się, że księżna wdowa Elżbieta sfinansowała powstanie legendarnego Srebrnego Ołtarza z Rugii, który był przechowywany w kościele Najświętszej Marii Panny w Rugii do końca II wojny światowej. Apanat za utrzymanie księżnej opłacało miasto Rügenwalde, co wywołało liczne konflikty.

Księżna Elżbieta została pochowana w kościele pałacowym w Rugii, później pochowana w krypcie króla pomorskiego Eryka w kościele Mariackim w Rugii.


Żródła:

Elżbieta ze Schleswig-Holstein-Sonderburg w "Wikipedia", tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Elisabeth von Schleswig-Holstein-Sonderburg w "WORLDHISTORY - Personen der Werltgescichte" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Elżbieta holsztyńska of Schleswig-Holstein-Sonderburg w "Geni" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


ELISABETH w "Medievan Lands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

11-04-2021