Elisabeth Welf von Braunschweig-Grubenhagen-Einbeck (urodzona w Salzderhelden, w 1409 roku, zmarła 4 października 1452 roku) herb

Córka Ericha I Welf, księcia Braunschweig-Grubenhagen-Einbeck i Elisabeth Welf von Braunschweig-Göttingen, córki Ottona II Welf, księcia Braunschweig-Göttingen.

W 1431 roku poślubiła Kazimierza V Gryfity (urodzony w Szczecinie, około 1384 roku, zmarł z 12 na 13 kwietnia 1435 roku lub między 5 maja a 10 grudnia 1434 roku), księcia szczecińskiego.

Botho "Chronicon Brunsvicensium Picturatum" wymienia "Elizabeth" trzecią z pięciu córek "Hertoghe Ereke", syna "Hertoghen Albrechtes Brunswick, ein Here to Embeke" i jego żonę, która poślubiła "den Hertoghen van Stettyn", który zmarł w cztery lat po ślubie. Ze związku z Kazimierzem, Elżbieta jako druga żona nie doczekała się potomstwa.

Po jego śmierci dołączyła do jej siostry w Gandersheim, zostając w 1439 roku postulatorką, a nastepnie w 1440 roku opatką klasztoru jako Elisabeth II.


Żródła:

ELISABETH von Braunschweig w "Medievan Lands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Elżbieta II zu Braunschweig-Grubenhagen w "Kobiety u władzy" autor: Sebastian M. Kotlarz


Elisabeth Prinzessin von Braunschweig-Grubenhagen w "Geni" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Elisabeth von Braunschweig-Grubenhagen-Einbeck w "Geneagraphie - Families all over the world" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

-8-03-2021

02-03-2021