Elisabeth von Schauenburg-Holstein (zmarła przed 23 maja 1300 roku) herb

Poślubiła 25 marca 1296 roku Ottona I "Pogrobowca, Leniwego, Dewocjota, Ojcca ubogich" Gryfitę (urodzony między 1 stycznia a 31 sierpnia 1279 roku, zmarł w Kołbaczu, 30 lub 31 grudnia 1344 roku), księcia Pomorza Zachodniego, książę szczecińskiego, regenta Księstwa wołogowskiego.

Istnieje pogląd, że Elżbieta miała być jedną z dwóch żon księcia Ottona I. Pierwszą, i zapewne jedyną żona księcia była prawdopodobnie Elżbieta Katarzyna, ponoć córka Bernarda, księcia brunszwicko-lüneburskiego, i poślubioną 25 marca 1296 roku, a zmarłą przed 23 maja 1300 roku.

W "Medievan Lands" występuje jako druga żona, Ottona I, księcia pomorsko-szczecińskiego, syna Barnima I księcia pomorskiego i jego trzecia żona Beatrix von Brandenburg [Askańskiej]. Autor myli się nawet co do matki księcia Ottona, która miała na imię Mechtylda, a nie Beatrix. Nie ma jednak pewności czy Otton I miał drugą żonę.

"Medievan Lands" podaje, że była córką Gerharda II, Grafa von Holstein w Plön i jego pierwszej żony Ingeborgi Valdemarsdotter ze Szwecji i zmarła 20 lipca 1318 lub 1319 roku). Otto I i jego druga żona mieli dwoje dzieci. W genealogii hrabiów Holstein taka osoba nie wystepuje, być może autor pomylił ją z pierwszą żoną Elżbietą Katarzyna von Holstein-Plön.


Żródła:

ELISABETH von Holstein w "Medievan Lands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Otton I w "Wikipedia"

02-02-2021