Jerzy II [III] Gryfita (urodzony w Bardzie, 30 stycznia 1582 roku, zmarł w Bukowie Morskim, 27 marca 1617 roku) herb

Syn Bogusława XIII Gryfity, księcia szczecińskiego, księcia darłowskiego, księcia wołogosko-słupskiego, księcia bardowskiego i Klary Welf Brunswick-Lüneburg-Gifhorn, córki Franciszka Welf, księcia Brunszwiku na Giffhorn.

Książę darłowski od 7 marca 1606 roku do 27 marca 1617 roku, książę bukownicki od 1615 roku do 27 marca 1617 roku.

Był siódmym dzieckiem, a zarazem czwartym synem ówczesnego księcia na Bardzie i Nowopolu (Neuencamp), Bogusława XIII. Urodził się w 1582 roku. Od 1606 roku książę na Darłowie (wraz z bratem Bogusławem XIV), a od 1615 roku samodzielnie w Bukowie, z którym był związany do śmierci.

Jeszcze przed objęciem urzędu w maju-czerwcu doglądał przewozu szczątków jednego ze swoich stryjów - Kazimierza VII, księcia Darłowa i Bytowa z letniej nadmorskiej rezydencji Neuhausen w Darłówku do Szczecina.

Przejawiał zamiłowania do podróży. W 1609 roku wyruszył w podróż do Francji, Włoch, Hiszpanii, Niderlandów i Anglii. Kilka lat wcześniej młody książę odwiedził Polskę. Powodem pobytu Jerzego II w Krakowie było zaproszenie władców pomorskich przez króla Polski Zygmunta III Wazę na wesele. Ze względu na koszty książęta wysłali tylko posłów: Jana Henryka Fleminga i Piotra Gottbergena oraz w przebraniu księcia Jerzego. W Krakowie domyślano się, że w przebraniu przyjechał książę Jerzy, gdyż delegacja pomorska była bardzo serdecznie przyjmowana i ugoszczona.

Od 1610 roku książę Jerzy sprawował zarząd nad majątkiem pocysterskim w Bukowie, gdzie zmarł mając zaledwie 36 lat. Pozostając w stanie bezżennym zmarł nagle, w wieku 35 lat, 27 marca 1617 roku w Bukowie. Został pochowany w kościele zamkowym św. Ottona w Szczecinie 26 maja 1617 roku. Po jego śmierci władzę nad jego księstwem przejął Bogusław XIV.


Żródła:

"Gryfici książęta Pomorza Zachodniego" - Kazimierz Kozłowski, Jerzy Podralski.


Jerzy II "POMORZE" - biuletyn informacyjny o Pomorzu Zachodnim - Redaktor Naczelny Grzegorz Chmielecki


Jerzy II darłowsko-bukowski w "Wikipedia"


Jerzy II darłowsko-bukowski von Pommern w "Geni" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

29-03-2021