Johanna Hedwig Welf von Braunschweig-Wolfenbüttel (urodzona w Wolfenbüttel, 19 lutego 1595 roku, zmarła w zamku Szczecinek [Neustettin], 26 czerwca 1650 roku) herb

Córka Heinrich Julius Welf, księcia Braunschweig na Wolfenbüttel i Elisabeth Oldenbourg-Schleswig-Holstein-Sonderburg von Dänemark, córki Fryderyka II Oldenbourg-Schleswig-Holstein-Sonderburg , króla Danii i Norwegii.

7 lutego 1619 roku w Wolfenbüttel poślubiła Ulryka I "Rycerskiego" Gryfity (urodzony w Bardo [Barth], 12 sierpnia 1589 roku, zmarł w Przybiernowie, 31 października 1622 roku), księcia-biskupa kamienieckiego, księcia darłowskiego.

Córka księcia brunszwickiego na Wolfenbüttel Henryka Juliusza z dynastii Welfów i Elżbiety duńskiej.

Ślub z Ulrykiem, wówczas biskupem kamieńskim, odbył się 7 lutego 1619 roku w rodzinnym mieście Jadwigi - Wolfenbüttel. Trwające trzy lata małżeństwo pozostało bezpotomne. Księżna towarzyszyła mężowi w jego ostatniej podróży ze Szczecina do Przybiernowa (7-11 października 1622 roku) i była obecna przy jego śmierci 31 października 1622 roku. Po tym wydarzeniu Jadwiga osiadła w przyznanym jej jako oprawa wdowia Szczecinku. Od 1646 roku należał do niej także Suchań. Prowadziła działalność na rzecz swoich poddanych, ufundowała w Szczecinku gimnazjum, noszące do końca II wojny światowej jej imię.

Księżna zmarła w swojej rezydencji w Szczecinku, w nim też została tymczasowo pochowana w kaplicy kościoła parafialnego. Wykonanie rozkazu elektora brandenburskiego Fryderyka Wilhelma "Wielkiego Elektora", dziedzica książąt pomorskich, dotyczącego odlania sarkofagu i przygotowania grobowca było wciąż odsuwane w czasie przez szczecineckiego starostę Lorenza Christopha von Somnitza. Z powodu jego opieszałości pogrzeb księżnej ostatecznie odbył się 22 września 1654 roku w darłowskim kościele Najświętszej Marii Panny i wiązał się z koniecznością sprowadzenia jej szczątków ze Szczecinka. W 1888 roku sarkofag księżnej został poddany renowacji, w wyniku której przyozdobiono go inskrypcją z herbem rodziny jej ojca.

Wygląd młodej księżnej znamy z portretu Jadwigi, wykonanego przez nieznanego malarza około 1620 roku, eksponowanego w Hampton Court. Portret z około 1630 roku przedstawiający księżnę jako wdowę, znajdujący się niegdyś w gimnazjum szczecineckim, jak i kopia powyższego, znajdująca się tamże do 1945 roku, znane są z reprodukcji.


Żródła:

Jadwiga brunszwicka w "Wikipedia"


Jadwiga brunszwicka w "Geni" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


HEDWIG w "Medievan Lands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

30-03-2021