Małgorzata Piastówna (urodzona między 1353 a 1356 rokiem, zmarła [albo 14 maja 1388 roku, albo 4 kwietnia 1396 roku] po 14 sierpnia 1409 roku) herb

Córka Ziemowita III "Starszego" Piasta, księcia mazowieckiego i Eufemii Przemyślidównej, córka Mikołaja II Przemyślida, księcia opawskiego.

W Płocku, między 1 a 2 kwietnia 1369 roku poślubiła Kazimierza [Kaźka] IV Gryfity (urodzony w 1373 roku, zmarł w Bydgoszczy, 2 stycznia 1377 roku), koregenta Księstwa słupskiego (Darłowa, Gryfic, Sławno, Słupsk, Stargard i Trzebiatów), pretendenta do tronu Królestwa Polski, księcia inowrocławskiego, księcia część Kujaw (Kruszwicy i Bydgoszczy), księcia dobrzyńskiego, księcia na Wałczu i Złotowie, księcia na Darłowie, księcia na Gryficach, księcia na Sławnie, księcia słupskiego, księcia stargardzkiego, księcia na Trzebiatowie. W lipcu między 1379 a 1399 rokiem poślubiła Henryka VII "z Blizną, Walecznego" Piasta (urodzony na Śląsku, między 1343 a 1345 rokiem, zmarł 11 lipca 1399 roku), księcia oławskiego, księcia lubińskiego, księcia brzeskiego, księcia chojnowskiego, księcia na Niemczy.

W 1369 roku Małgorzata poślubiła swojego pierwszego męża Kazimierza IV, księcia pomorskiego, syna Bogusława V, księcia pomorskiego i Elżbiety Polskiej. Małżeństwo zostało zaaranżowane, ponieważ Każko był wnukiem Kazimierza "Wielkiego" i była możliwość iż Kaźko zostanie następcą jego dziadka (który nigdy nie miał synów). Dlatego małżeństwo to było bardzo ważnym sojuszem i oczekiwano, że Małgorzata wprowadzi krew mazowiecką do polskiej rodziny królewskiej.

Kazimierz był już raz żonaty z Joanną Litwską, która zmarła bezpotomnie w rok przed małżeństwem z Małgorzatą.

Po śmierci matki Małgorzaty, Ziemowit III ożenił się ponownie z Anną Ziębicką. Para doczekała się parę dzieci, które zmarły młodo, zanim Anna urodziła zdrowego syna, Henryka. Ziemowit nie wierzył, że dziecko jest jego. Oskarżył żonę o cudzołóstwo i udusił ją. Henry został wyrzucony. Małgorzata postanowiła uratować swojego przyrodniego brata i zabrała go do swojej rezydencji w Słupsku. Po kilku latach stwierdzono, że dziecko ma fizyczne podobieństwa do swojego ojca. Ziemowit zaakceptował później, że dziecko było jego, i uczynił go biskupem płockim.

Dwa lata po śmierci swojego pierwszego męża w 1379 roku Małgorzata ponownie wyszła za mąż za Henryka VII "z Blizną". Ze związku z Henrykiem VII miała dwoje dzieci:

Ludwika II (urodzony między 1374 i 1380 a 1385 rokiem, zmarł 30 kwietnia 1436 roku), księcia brzeskiego, po nim potomstwo,

Małgorzatę (urodzona między 1380 a 1384 rokiem, zmarła 2 października po 1408 roku), zaręczoną później z cesarzem Zygmuntem Luksemburczykiem.

Data śmierci Margaret jest kwestionowana, ale uważa się, że zmarła albo 14 maja 1388 roku, albo 4 kwietnia 1396 roku. Data śmierci również jest podawana, że zmarła po 14 sierpnia 1409 roku. Jej mąż zmarł w 1399 roku.


Żródła:

Margaret of Masovia w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


MAŁGORZATA w "Medievan Lands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Małgorzata Siemowitówna w "Geni" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk