Zofia Wettin von Sachsen (urodzona w Dreźnie, 29 kwietnia 1587 roku, zmarła na wyspie Wolin, 9 grudnia 1635 roku) herb

Córka Christiana I Wettin, księcia-elektora Saksonii i Zofii Hohenzolern Brandenburskiej, córki Jana Jerzego Hohenzollerna, margrabiego-elektora Brandenburgii.

26 sierpnia 1610 roku w Dreźnie poślubiła Franciszka I Gryfity (urodzony w Bardo, 24 marca 1577 roku, zmarła w Szczecinie, 27 listopada 1620 roku), księcia szczecińskiego, księcia-biskupa kamienieckiego.

Pochodziła z linii Albertyńskiej Domu Wettynów.

Wyszła za mąż 26 sierpnia 1610 roku w Dreźnie za księcia Franciszka Pomorsko-Szczecińskiego. Z tego małżeństwa nie urodziły się żadne dzieci. Po śmierci Franciszka Zofie otrzymała wiano z miasta i dzielnicy Wolin. Zarządzała dzielnicą w trudnych latach wojny trzydziestoletniej. W latach 1622-1626 wybudowała nową rezydencję w Wolinie, ponieważ stary zamek w Wolinie był dość zniszczony z wiązku z działaniami wojennymi.

Po jej śmierci powiat przeszedł w ręce księcia Bogusława XIV pomorskiego. Jednak cały majątek ruchomy, taki jak meble i zapasy zboża, został skonfiskowany przez wojska szwedzkie, ponieważ Szwecja była w stanie wojny z Saksonią, a Szwecja uważała ją za Saksonkę.

Zofię początkowo pochowano w książęcej krypcie św. Ottona w Szczecinie, jednak w 1650 roku jej ciało przeniesiono do kościoła Sophienkirche w Dreźnie.


Żródła:

Sophie of Saxony w "Wikipedia", tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Sophia von Sachsen w "WORLDHISTORY - Personen der Werltgescichte" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


SOPHIE von Sachsen w "Medievan Lands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Zofia Wettyn of Saxony w "Geni" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

29-03-2021