Elżbieta Hohenzolern von Brandenburg-Küstrin (urodzona w Kostrzyniu nad Odrą [Küstrin], 29 sierpnia 1540 roku, zmarła w Warszawie, 8 marca 1578 roku) herb

Córka Jana II Hohenzollerna, margrabiego brandenburskiego na Kostrzyniu (Küstrin) i Katarzyny Welf von Braunschweig-Wolfenbüttel, córki Henryka II "Młodszego" Welf, księcia księcia brunszwickiego na Wolfenbüttel.

Regentka Prus Książęcy od 1577 roku do 8 marca 1578 roku.

W Kostrzyniu nad Odrą (Küstrin), 26 grudnia 1558 roku poślubiła Jerzy Fryderyk I Hohenzollern (urodzony na zamku w Ansbach, 5 kwietnia 1539 roku, zmarł na zamku w Ansbach, 26 kwietnia 1603 roku), margrabiego Ansbach i Bayreuth, księcia karniowskiego i opolsko-raciborskiego, księcia żagańskiego, księcia bytomskiego, pana Tarnowskich Gór i Bogumina, regenta Prus Książęcych.

Elżbieta zmarła w czasie pobytu na dworze królewskim w Warszawie, gdzie jej mąż miał przyjąć tytuł książęcy i złożyć hołd lenny królowi Polski Stefanowi Batoremu. Elizabeth został pochowany w katedrze luterańskiej w Królewcu [Königsberg] (dziś Kaliningrad), zniszczonej przez naloty alianckie w 1944 roku.. Mąż zamówił pomnik u holenderskiego rzeźbiarza Willema van Bloche, któremu zlecił stworzyć pomnik grobowy, którego ukończony w 1582 roku.


Żródła:

Elisabeth of Brandenburg-Küstrin w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


"HOHENZOLLERNOWIE XV-XIX w. - ELEKTORZY BRANDENBURSCY"- autor: Przemysław Jaworski - 2018


Elisabeth, Markgräfin von Brandenburg-Küstrin w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

27-12-2019