WIELCY MISTRZOWIE ZAKONU KRZYŻACKIEGO

Zakon Szpitalny do 1190 roku

Akka [Akkon] od 1190 roku do 1230? roku

Sibrand mistrz Zakonu Krzyżackiego w 1190 roku

Zakon Rycerski od 1190 roku do 1929 roku

Gerhard mistrz Zakonu Krzyżackiego od 1190 roku do 1192 roku

Henryk (Heinrich) mistrz Zakonu Krzyżackiego od 1193 roku do 1194 rokiem

Ulryk (Ulrich) mistrz Zakonu Krzyżackiego w 1195 roku

Heinrich I Walpot [Waldbott] von Bassenheim wielki mistrz Zakonu do 5 marca 1198 roku do 5 listopada 1208 roku

Otto von Kerpen wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 5 listopada 1208 roku 7 lutego 1209 roku

Henrich II "Bart" von Tunna wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od lutego 1209 roku do 2 czerwca 1209 roku

Hermann von Salza wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od września 1209 roku do 20 marca 1239 roku

Montfort w latach 1230?-1271

Konrad I Ludolfing von Thüringen wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 20 marca 1239 roku 24 lipca 1240 roku

Gerard von Malberg wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 24 lipca 1240 roku do 7 lipca 1244 roku

Heinrich III von Hohenlohe wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 7 lipca 1244 roku do 15 lipca 1249 roku

Günter von Wüllersleben wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 1250 roku do 3 maja 1252 roku

Poppo von Osterna wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 3 maja 1252 roku do czerwca 1256 roku

Wilhelm von Urenbach (uzurpator) wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 1253 roku do 1256 roku (zrezygnował)

Anno von Sangershausen wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od czerwca 1256 roku do 8 lipca 1273 roku

Akka [Akkon] w latach 1271-1291

Hartmann von Heldrungen wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 8 lipca 1273 roku do 19 sierpnia 1283 roku

Burchard (Burkhrad) von Schwanden wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 19 sierpnia 1283 roku do 1290 roku

Wenecja [Venedig] w latach 1291-1309

Konrad II von Feuchtwangen wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od października 1291 roku do 5 lipca 1296 roku

Godfryd (Gottfried) von Hohenlohe wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 8 maja 1297 roku do abdykacji 18 października 1303 roku

Zygfryd (Siegfried) von Feuchtwangen wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 18 października 1303 roku do 5 marca 1311 roku

Malbork [Marienburg] w latach 1309-1457

Karl Bessart aus Trier wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 9 października 1311 roku do 10 lutego 1324 roku

Werner von Orseln wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 12 lutego (objął od 6 lipca) 1324 roku do 18 listopada 1330 roku

Luther von Braunschweig-Lüneburg wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 17 lutego 1331 roku do 18 kwietnia 1335 roku

Dietrich von Altenburg wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 3 maja 1335 roku do 6 października 1341 roku

Ludolf König von Waitzau wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 6 października 1341 roku (objął 6 stycznia 1342 roku) do 14 września 1345 roku

Heinrich IV Düsemer von Arsberg wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 14 września (objął 13 grudnia) 1345 roku do 14 września 1351 roku

Winrich von Kniprode wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 14 września 1351 roku (objął 6 stycznia 1352 roku) do 24 czerwca 1382 roku

Konrad III Zöllner von Rotenstein wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 2 października 1382 roku do 20 sierpnia 1390 roku

Walrab von Scharffenberg wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 1390 roku do 1391 roku

Konrad IV von Wallenrode wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 20 sierpnia 1390 roku (objął 13 marca 1391 roku) do 25 lipca 1393 roku

Wilhelm von Helfenstein wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 25 lipca 1393 roku do 30 listopada 1393 roku

Konrad V von Jungingen wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 30 listopada 1393 roku do 30 marca 1407 roku

Hermann von Gans wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 30 marca 1407 roku do 26 czerwca 1407 roku

Ulryk (Ulrich) von Jungingen wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 26 czerwca 1407 roku do 15 lipca 1410 roku

Hermann von Gans wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 15 lipca do 9 listopada 1410 roku

Heinrich V "Starszy" Reuss (Reuß) Graf von Plauen wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 9 listopada 1410 roku do 14 października 1413 roku

Fryderyk (Friedrich) Graf von Zöllner wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 14 października 1413 roku do 9 stycznia 1414 roku

Michael Küchmeister von Sternberg wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 9 stycznia 1414 roku do 10 marca 1422 roku

Paul Bellinzer von Rusdorf wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 10 marca 1422 roku do 2 stycznia 1441 roku

Gerlach Mertz wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 2 stycznia do 16 lutego 1441 roku

Konrad VI von Erlichshausen wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 16 lutego (objął 12 kwietnia) 1441 roku do 7 listopada 1449 roku

Henryk (Heinrich) Zolr von Richtenberg wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 7 listopada 1449 roku do 21 marca 1450 roku

Ludwik (Ludwig) I von Erlichshausen wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 21 marca 1450 roku do 4 kwietnia 1467 roku

Królewiec [Königsberg] w latach 1457-1525

Henryk (Heinrich) VI Reuss (Reuß) Graf von Plauen wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 4 kwietnia 1467 roku (objął 20 października 1469 roku) do 2 stycznia 1470 roku

Henryk (Heinrich) VII Reffle von Richtenberg wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 2 stycznia (objął 29 września) 1470 roku do 20 lutego 1477 roku

Johann I von Tiefen wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 20 lutego do 14 kwietnia 1477 roku

Martin Truchsess (Truchseß) von Wetzhausen zu Dachsbach wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 14 kwietnia (objął 4 sierpnia) 1477 roku do 3 stycznia 1489 roku

Johann I von Tiefen wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 5 stycznia (objął 1 września) 1489 roku do 25 sierpnia 1497 roku (ponownie)

Wilhelm Graf von Isenburg wielki mistrz Zakony Krzyżackiego od 25 sierpnia 1497 roku do 29 września 1498 roku

Friedrich Wettin wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 29 września 1498 roku do 14 grudnia 1510 roku

Kolegium Regencyjne od maja 1507 roku do 6 lipca 1511 roku:

- Simon von Drahe, wielki komtur

- Wilhelm Graf von Isenburg, wielki marszałek

- Ginter (Günther) von Bünau, biskup Samlandu

- Hiob von Dobeneck, biskup pomezański


herb wielkiego mistrza Zakonu N.M.P. w Jerozolimie

Albrecht Hohenzollern von Brandenburg-Ansbach wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 6 lipca 1511 roku do 9 kwietnia 1525 roku

Mergentheim w latach 1527-1809

Walter von Cronberg administrator urzędu wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego od 9 kwietnia 1525 roku (objął 16 grudnia 1526 roku) do 4 czerwca 1543 roku

Wolter (Walter) von Plettenberg administrator urzędu wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego od 1526 roku do 1529 roku

Wolfgang von Schutzbar genannt Milchling administrator urzędu wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego od 14 czerwca 1543 roku do 11 lutego 1566 roku

Georg Hund von Wenckheim administrator urzędu wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego od 18 lutego 1566 roku do 17 czerwca 1572 roku

Henryk (Heinrich) VIII von Bobenhausen administrator urzędu wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego od 6 sierpnia 1572 roku do 12 grudnia 1590 roku

Maksymilian (Maximilian) I Habsburg wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 12 grudnia 1590 roku do 2 listopada 1618 roku, koadiutor wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego od 21 maja 1585 roku do 12 grudnia 1590 roku

Karol I (Karl) Józef (Joseph) "Pogrobowiec" Habsburg wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 16 stycznia 1619 roku do 28 grudnia 1624 roku, koadiutor wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego od 12 września 1618 roku do 16 stycznia 1619 roku

Jan (Johann) II Eustachy von Westernach wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 19 marca 1625 roku do 25 października 1627 roku

Jan Kacper (Johann Kaspar) I von Stadion zu Freudenthal wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 30 grudnia 1627 roku do 21 listopada 1641 roku

Leopold Wilhelm Habsburg wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 4 maja 1642 roku do 20 listopada 1662 roku, koadiutor wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego od 24 sierpnia 1639 roku do 4 maja 1642 roku

Karol (Karl) II Józef (Joseph) Habsburg wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 20 listopada 1662 roku do 27 stycznia 1664 roku, koadiutor wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego od 5 maja 1661 roku do 27 stycznia 1664 roku

Jan Kacper (Johann Kaspar) II von Ampringen wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 20 marca 1664 roku do 9 września 1684 roku

Ludwik II (Ludwig) Antoni (Anton) Wittelsbach von Rhein zu Neuburg wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 15 stycznia 1685 roku do 4 maja 1694 roku, koadiutor wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego od 16 grudnia 1679 roku do 15 stycznia 1685 roku

Ludwik (Ludwig) III Franciszek (Franz) Wittelsbach von Rhein zu Neuburg wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 12 lipca 1694 roku do 18 kwietnia 1732 roku

Klemens (Clemens) August Wittelsbach von Bayern wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 17 lipca 1732 roku do 4 lutego 1761 roku

Karol III Aleksander Habsburg-Baudemont-Vaudemont-Lotaryński wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 3 maja 1761 roku do 4 lipca 1780 roku

Maksymilian (Maximilian) II Franciszek (Franz) Habsburg-Baudemont-Vaudemont-Lotaryński Austriacki wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 25 października 1780 roku do 27 lipca 1801 roku, koadiutor wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego od 3 października 1769 roku do 25 października 1780 roku

Karol (Karl) IV Ludwik Habsburg-Baudemont-Vaudemont-Lotaryński Austriacki wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 27 lipca 1801 roku do 30 czerwca 1804 roku

Wiedeń [Wien] od 1809 roku

Antoni Wiktor (Anton Victor) Habsburg-Baudemont-Vaudemont-Lotaryński Austriacki wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 30 czerwca 1804 roku do 1809 roku i od 1834 roku do 2 kwietnia 1835 roku

Maksymilian (Maximilian) III Józef (Joseph) Habsburg-Baudemont-Vaudemont-Lotaryński-d'Este wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 22 kwietnie 1835 roku do 1 czerwca 1863 roku

Wilhelm Habsburg-Baudemont-Vaudemont-Lotaryński Austriacki wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 2 stycznia (objął 25 czerwca) 1863 roku do 29 lipca 1894 roku

Eugeniusz Habsburg-Baudemont-Vaudemont-Lotaryński Austriacki wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 30 lipca (objął 19 listopada) 1894 roku do 30 czerwca 1923 roku

Zakon Duchowny


herb opata Zakonu Krzyżackiego N.M.P. w Jerozolimie

Johann Nepomuk Norbert Klein wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 29 czerwca 1923 roku do 9 marca 1933 roku, koadiutor wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego od 25 lipca do 29 czerwca 1923 roku

Paweł (Paul) Heider wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 30 kwietnia (objął 31 maja) 1933 roku do 25 stycznia 1936 roku

Robert Johann Schälzky wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 29 marca 1936 roku do 26 stycznia 1948 roku

Marian Joseph Tumler wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 10 maja 1948 roku do 6 października 1970 roku

Ildefons Pauler wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 6 października 1970 roku do 29 sierpnia 1988 roku

Arnold Othmar Wieland wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 29 sierpnia 1988 roku do 26 sierpnia 2000 roku

Brunno Platter wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego od 26 sierpnia 2000 roku

SPIS HOME