Święty Leon IV (urodzony w Rzymie, około 805 roku, zmarł w Rzymie, 17 lipca 855 roku) herb

Syn Radoalda z Rzymu.

Papież, Biskup Rzymu, Wikariusz Jezusa Chrystusa, Następca i Książe Apostolski, Najwyższy Biskup Kościoła, Patriarcha Świata od stycznia 847 roku do 17 lipca 855 roku.

Był pierwszym papieżem liczącym lata swego pontyfikatu i pierwszym, który opuścił zwrot "dominus" w stosunku do władców świeckich.

Św. Leon IV był synem zamożnego rzymianina Rodoalda (Rudolfa). W młodym wieku przywdział benedyktyński habit w klasztorze św. Marcina w Rzymie. Za pontyfikatu Grzegorza IV jako subdiakon pracował w rzymskiej kurii, a papież Sergiusz II nadał mu tytuł kardynała-prezbitera bazyliki Czterech Koronowanych Świętych (Basilica dei Santi Quattro Coronati). Po śmierci papieża Sergiusza został jednogłośnie wybrany jego następcą na tronie Piotrowym, jeszcze zanim odbył się pogrzeb. Cesarz Lotar I zarządził, że wybór papieża może się dokonać jedynie za pozwoleniem i w obecności posłów cesarskich. Odstąpiono jednak od tego podczas wyboru Leona IV, który został wybrany w styczniu 847 roku i konsekrowany 10 kwietnia bez zgody ce­sarza, bo Lotar I zwlekał z zatwierdzeniem.

Gdy wojska saraceńskie wylądowały w pobliżu Ostii w 849 roku papież udał się na to miejsce, gdzie zjednoczeni za jego namową mieszkańcy Rzymu, Neapolu, Amalfi i Gaety pokonali wroga, zjednoczona flota papieska i większych miast rozbiły w bitwie morskiej pod Ostią flotę saraceńską.

Aby uspokoić mieszkańców obawiających się ponownego zniszczenia miasta przez wojska saraceńskie i uchronić bazylikę św. Piotra od profanacji, postanowił wykonać plany Leona III i wznieść mury wokół grobu św. Piotra i wzmocnić fortyfikację (848-852). Przy wsparciu fi­nansowym cesarza utworzył w 853 roku tzw. Miasto Leonowe (Urbs Leoniana, civitas Leonina), wznosząc na prawym brzegu Tybru potężne mury obronne otaczające Bazylikę św. Piotra i część Wzgórza Watykańskiego łączą­ce Zatybrze z Zamkiem św. Anioła. Po obwarowaniu Rzymu Leon IV umocnił także Porto - gdzie ze zbiegłych Korsykańczyków utwo­rzył garnizon obronny. Poza tym uważał, że musi zachować swą władzę nad Rawenną. Miasto to, położone na Zachodzie, lecz będące częścią państwa wschodniorzymskiego, dążyło do usamodzielnienia się od Rzymu; tamtejszy arcybiskup Eleuteriusz rościł sobie prawo do specjalnych praw i do zawłaszczenia dóbr kościelnych. W 853 udało się Leonowi nakłonić arcybiskupa do uległości, jednak w 861 roku spór ten wybuchł na nowo. Do konfliktu doszło również z arcybiskupem Reims, który jako metropolita dążył do rozbudowy swego prawa zwierzchności. Te spory wokół roszczeń Rzymu do prymatu prawdopodobnie były powodem powstania tzw. pseudoizydoriańskich fał­szerstw.

Na życzenie cesarza Lotara I papież Leon IV koronował w kwietniu 855 roku jego syna Ludwika II na współcesarza. Leon IV starał się jednak uniezależnić papiestwo od władzy świeckiej, nie zawahał się nawet przed ekskomu­nikowaniem kardynała-prezbitera Anastazego Bibliotekarza, późniejszego antypapieża, który był protegowanym Ludwika II.

Rozbudowywał i upiększał rzymskie kościoły, wspierał rozwój muzyki kościelnej i zalecał tworzenie szkół para­fialnych dla młodzieży. Jako pierwszy spośród papieży zaczął w nagłówkach korespondencji pa­pieskiej umieszczać swoje imię.

Zwołał w Rzymie cztery sobory. Wydał "Admonitio Synodalis", specjalny formularz wizytacyjny dla biskupów, zobowiązanych do corocznej wizyty w podległych ich władzy duchowej parafiach.

Połączył w sobie najrzadsze cnoty: szczodrość, pobożność, odwagę, miłosierdzie, miłość bliźniego i sprawiedliwość. Rozbudował i wyposażył wiele kościołów w Rzymie. Zachęcał do rozwijania muzyki kościelnej, a w 853 roku zarządził utworzenie szkół parafialnych dla młodzieży.

Zmarł 17 lipca 855 roku, został pochowany na Watykanie. W starym kościele pod wezwaniem św. Piotra za papieża Paschalisa II jego doczesne szczątki złożono w sarkofagu razem ze świętymi papieżami - Leonem II i Leonem III. Sarkofag został zniszczony podczas przebudowy kościoła, w 1601 roku jego relikwie wraz z relikwiami św. Leona I złożono w ołtarzu Najświętszego Zbawiciela z Colonny.

Ko­ściół czci go 17 lipca.


Żródła:

"Poczet papieży" - Michał Gryczyński,

"Poczet papieży" - Jan Wierusz Kowalski.


Św. Leon IV "ŚWIĘCI PAŃSCY"


Leo IV w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 Nr 24 poz. 83 z późn. zmianami)

Bogdan Pietrzyk