
Święty Symplicjusz (urodzony we Włoszech, w 430 roku, zmarł 10 marca 483 roku)
Syn Kastinusa z Tivoli.
Papież, Biskup Rzymu, Wikariusz Jezusa Chrystusa, Następca i Książe Apostolski, Najwyższy Biskup Kościoła, Patriarcha Świata od 3 marca 468 roku do 10 marca 483 roku.
Urodził się w Tivoli koło Rzymu.
Kontynuator polityki Leona I.
W 472 roku "barbarzyńcy" po raz trzeci wtargnęli do Rzymu, nie powodując jednak tym razem większych szkód. W 476 roku zbuntowane wojska cesarskie, które w większości składały się z Germanów, ogłosiły swego wodza Odoakra królem. W 480 roku Odoaker uznał zwierzchnictwo cesarza Wschodu nad Italią za cenę przyznania sobie jej namiestnictwa. W wyniku porozumienia z Konstantynopolem odesłano na Wschód insygnia cesarskie ostatniego cesarza zachodniego, młodocianego Romulusa, który zmarł w 480 roku. Pozostała tylko fikcja zwierzchnictwa cesarza Wschodu nad zajmowanymi przez plemiona najeźdźców krajami Europy.
Podczas jego pontyfikatu doszło ponownie do sporów z Kościołem wschodnim: wschodniorzymski cesarz potępił uchwały IV Soboru Chalcedońskiego i znowu zaczął sprzyjać monofizytyzmowi, upatrując w tym możliwość rozszerzenia swej władzy politycznej. Symplicjusz wprawdzie protestował przeciwko tym cesarskim dekretom (tzw. nowej formuły wiary (tzw. Henotikon), która nie odzwierciedlała całkowicie uznanych w Chalcedonie poglądów papieża Leona I), jednak bez skutku. Również następca cesarza trzymał się linii swego poprzednika: w roku 482 roku zlecił patriarsze Konstantynopola opracowanie formuły wiary, która jako edykt religijny obowiązywać miała w całym państwie; nie uwzględniała jednak istotnych punktów Soboru Chalcedońskiego. Dlatego katolicy nie przyjęli tej formuły wiary; odrzucili ją również monofizyci, ponieważ uważali, że nie idzie dość daleko. Papież jednak odmawiał zaakceptowania tej formuły nawet wtedy, kiedy cesarz przeciągnął na swą stronę trzech ówczesnych patriarchów Wschodu.
Liturgicznym dniem jego pamięci jest dzień jego śmierci - 10 marca.
Żródła:
"Poczet papieży" - Jan Wierusz Kowalski.
Simplicius I w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk
USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 Nr 24 poz. 83 z późn. zmianami)
Bogdan Pietrzyk